Albedo


Albedo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wartość procentowa odbijanego światła słonecznego na Ziemi w różnych warunkach

Albedo (łac. białość) – stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego. Jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię[1].

Spis treści

Wzór na albedo danej powierzchni | edytuj kod

A = Ir {\displaystyle \cdot } Ic-1 {\displaystyle \cdot }

A - Albedo

Ir - Promieniowanie odbite

Ic - Promieniowanie padające

Astronomia | edytuj kod

W astronomii jest to liczba wskazująca jaka część światła padającego na ciało niebieskie jest odbijana. Planety Układu Słonecznego mają albedo od 0,142 (Merkury[2]) do 0,67 (Wenus[3]). Albedo Ziemi wynosi 0,367[4]. W Układzie Słonecznym obiektem odbijającym najwięcej padającego na niego światła słonecznego jest Enceladus, księżyc Saturna, którego albedo wynosi aż 0,99.


Albedo Ziemi | edytuj kod

Odbijalność Ziemi nie jest wielkością stałą i jednakową w każdym miejscu Ziemi. Wartość podana powyżej (A = 0,367) to wielkość uśredniona dla całej powierzchni i czasu. Odbijalność promieniowania słonecznego od Ziemi zależy między innymi od rodzaju podłoża, od pokrywy chmur, obecności pokrywy śnieżnej, obecności i stanu roślinności (pory roku). Ze względu na obecność lądolodów oraz pokrywy lodowej na morzach, w dużych szerokościach geograficznych albedo jest zatem znacznie większe niż w szerokości okołorównikowej. Zmiana ziemskiego albedo i efekt cieplarniany są często uważane za podstawy możliwych zmian klimatu. Do pewnych celów pojęcie albedo jako odbijalności całego promieniowania słonecznego uśrednionego po wszystkich możliwych kątach padania nie jest wystarczające i wprowadza się jego precyzyjniejsze definicje.

Albedo może również zależeć od kąta, pod jakim promienie słoneczne padają na powierzchnię. Przykładem zależności współczynnika odbicia od kierunku jest refleks słońca.

Albedo wybranych powierzchni | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Flis: Terminy geograficzne. Wyd. V (zmienione). Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1999. ISBN 83-02-04531-4.
  2. David R. Williams: Mercury Fact Sheet (ang.). NASA, 2014-05-09. [dostęp 2015-07-20].
  3. David R. Williams: Venus Fact Sheet (ang.). NASA, 2014-05-09. [dostęp 2015-07-20].
  4. David R. Williams: Earth Fact Sheet (ang.). NASA, 2013-07-01. [dostęp 2015-07-20].
Kontrola autorytatywna (wielkość fizyczna):
Na podstawie artykułu: "Albedo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy