Albert Ludwik Stanisławski


Albert Ludwik Stanisławski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Albert Ludwik Stanisławski herbu Sulima (ur.1612, zm. 1688) – warmiński wójt krajowy, burgrabia lidzbarski i braniewski.

Rodzina | edytuj kod

Rodzina Stanisławskich osiadła w okolicach Reszla jeszcze w XVI w., wskazuje na to fundacja altarii ok. 1572 przy ołtarzu św. Jana Chrzciciela w reszelskim kościele farnym. Św. Jan Chrzciciel musiał cieszyć się wielką estymą Stanisławskich, skoro młodsi przedstawiciele rodu ufundowali mu ołtarz w Tłokowie. Ojciec Alberta Ludwika Stanisławskiego – Ludwik był właścicielem Mołdyt co najmniej od 1610 r. Ludwik Stanisławski pełnił różne funkcje na terenie Warmii: ekonoma warmińskiego 1603-1605, burgrabiego braniewskiego i wójta krajowego w latach 1608-1638. Ludwik Stanisławski był także posłem na sejm walny.

Albert Ludwik Stanisławski ożenił się z Marią von Rosenhagen, z tego związku znany jest syn Wacław Stanisławski.

Edukacja i kariera zawodowa | edytuj kod

Albert Ludwik Stanisławski kształcił się w kolegium jezuickim w Reszlu i w Rzymie.

Stanisławski był burgrabią lidzbarskim 1648, burgrabią braniewskim 1654 i warmińskim wójtem krajowym w latach 1674-1679.

W roku 1642 odziedziczył rodzinne Mołdyty, a do jego dóbr należały: Łężany, Biel, Tejstymy i Górkowo.

Bibliografia | edytuj kod

  • Danuta Bogdan, Sejmik Warmiński w XVI i pierwszej połowie XVII wieku, OBN im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Olsztyn, 1994 (str. 110 Ludwik Stanisławski – poseł, str. 183 Ludwik Stanisławski – dziedzic Mołdyt w 1610 r.).
  • Andrzej Kopiczko, Ustrój i organizacja diecezji warmińskiej w latach 1525–1772, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Olsztyn, 1993 (str. 238, altarie kościół w Reszlu).
  • Tadeusz Oracki, "Słownik biograficzny Prus Książęcych i Ziemi Malborskiej od połowy XV do końca XVIII wieku L–Ż", Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Olsztyn, 1988.
Na podstawie artykułu: "Albert Ludwik Stanisławski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy