Albert Neisser


Albert Neisser w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Albert Neisser

Albert Ludwig Sigesmund Neisser (ur. 22 stycznia 1855 w Świdnicy, zm. 30 lipca 1916 we Wrocławiu) – niemiecki lekarz dermatolog i wenerolog.

W 1882 roku został profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1879 odkrył dwoinkę rzeżączki. Na jego cześć nazwano rodzaj bakterii (Neisseria). Prowadził prace poświęcone kile, między innymi jako pierwszy w 1905 przeniósł krętki blade na małpy wywołując chorobę. W latach 1905-1906 przebywał na Jawie, gdzie prowadził badania nad możliwością przeniesienia się kiły z małp na człowieka. Później współpracował z Augustem Paulem von Wassermannem nad opracowaniem skutecznego testu pozwalającego wykryć kiłę (test Wassermanna). Działał w dziedzinie immunologii oraz barwienia preparatów bakteriologicznych. Ponadto popierał działania prewencyjne, jak obowiązkowe badania okresowe prostytutek.

W 1898 roku Albert Neisser opublikował badania kliniczne z wykorzystaniem surowicy u chorych na syfilis. Wstrzykiwał komórki surowicy pobrane od pacjentów zarażonych kiłą a następnie podawał je zdrowym pacjentom, najczęściej prostytutkom (wliczając w to małoletnie dziewczynki). Neisser nie poinformował swoich pacjentów o przeprowadzanym eksperymencie, ani też nie poprosił o ich zgodę. U niektórych z jego pacjentów w wyniku eksperymentu rozwinęła się kiła. Po upublicznieniu sprawy Neisser musiał zapłacić karę dyscyplinarną. Jego badania kliniczne spowodowały stworzenie w 29 grudnia 1900 roku dokumentu regulującego badania kliniczne przez Pruskie Ministerstwa Edukacji[1].

W latach 1898-1899 na obrzeżu Parku Szczytnickiego (dziś ul. Różyckiego) zbudował dla siebie willę projektu znanego berlińskiego architekta Hansa Grisebacha (zniszczona w 1945), w której mieszkał do śmierci. W latach 1920-1933 urządzono w niej muzeum, później jednak hitlerowskie władze muzeum zlikwidowały, ze względu na żydowskie pochodzenie jego fundatorów.

Przypisy | edytuj kod

  1. J. Vollmann, R. Winau. Informed consent in human experimentation before the Nuremberg code. „BMJ”. 313 (7070), s. 1445–1449, 1996. PMID: 8973233

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Albert Neisser" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy