Albrecht IV Mądry


Albrecht IV Mądry w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Albrecht IV Wittelsbach zwany Mądry (ur. 15 grudnia 1447 w Monachium - zm. 18 marca 1508 tamże) – książę Bawarii-Monachium w latach 1467–1508, książę Bawarii-Landshut 1503–1508.

Syn księcia Bawarii-Monachium Albrechta III i księżniczki Anny z Brunszwiku-Grubenhagen-Einbeck (1420–1474). Po śmierci starszego brata Jana porzucił karierę duchownego, wrócił z Padwy do Monachium. Gdy jego dwaj młodsi bracia Krzysztof i Wolfgang zrezygnowali z rządów w księstwie, Albrecht został księciem Bawarii-Monachium. Dla swojego starszego brata Zygmunta stworzył księstwo Bawarii-Dachau. Zygmunt zmarł bezdzietnie w 1501 roku, a jego księstwo wróciło do Bawarii-Monachium.

Po bezpotomnej śmierci księcia Bawarii-Landshut Jerzego Alberta Wittelsbacha w 1503 roku wybuchła wojna o sukcesję Bawarii-Landshut. Stronami tego konfliktu były dwie gałęzie Wittelsbachów: Palatyn Reński Filip Wittelsbach w imieniu swoich wnuków Otto Henryka i Filipa oraz Albrecht IV jako przedstawiciel Wittelsbachów Bawarskich. Spór rozstrzygnął cesarz Maksymilian I Habsburg w 1505 roku. Cesarz przyznał Otto Henrykowi i Filipowi część terenów Bawarii-Landstuhl od linii Dunaju przez Frankonię do Górnego Palatynatu, ze stolicą w Neuburg an der Donau. Tereny te stały się Palatynatem-Neuburg, pozostała część Bawarii-Landstuhl została włączona do Bawarii.

Aby uniknąć w przyszłości konfliktów i podziału Bawarii wydał akt sukcesyjny przewidujący możliwość dziedziczenia kraju jedynie przez pierworodnego księcia.

3 stycznia 1487 w Innsbrucku poślubił arcyksiężniczkę austriacką Kunegundę Habsburg córkę cesarza Fryderyka III i Eleonory Aviz. Para miała ośmioro dzieci:

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Albrecht IV Mądry" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy