Alchemik (film)


Alchemik (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alchemik – polski film fantasy, kostiumowy z 1988 roku w reżyserii Jacka Koprowicza i z jego scenariuszem. Z filmu tego powstał też serial telewizyjny Alchemik Sendivius.

O filmie | edytuj kod

Tytułowy bohater - alchemik Sendivius (Olgierd Łukaszewicz) przybywa na dwór księcia Fryderyka (Michał Bajor). Alchemik twierdzi, że potrafi uzyskać złoto z innych metali. Nikt nie chce w to uwierzyć. Otrzymuje od księcia szansę zademonstrowania tej umiejętności, jednak jeśli próba się nie powiedzie, ma zostać torturowany i stracony. Podczas transmutacji wydostają się szkodliwe opary, więc Sendivius prosi wszystkich obecnych o wyjście. Potem von Lotz (Michał Pawlicki) demonstruje wszystkim złoto. Jako nagrody Sendivius żąda od księcia uwolnienie więźnia - sędziwego alchemika Tomasza Setona (August Kowalczyk). Władca spełnia to życzenie, mianuje też Sendiviusa swym nadwornym alchemikiem. Jego poprzednik - von Lotz - nie może pogodzić się z utratą stanowiska, postanawia więc udowodnić, że Sendivius jest zwykłym oszustem. Odkrywa prawdę, jednak Sendiviusowi udaje się uciec.

Tymczasem alchemik usiłuje dowiedzieć się od Setona, jak naprawdę można uzyskać złoto z metalu nieszlachetnego. Sędziwy Seton jednak ma jedynie przedśmiertne majaki. Sendivius z kolei jest śledzony przez von Rumpfa (Marek Obertyn). Okazuje się też, że główny bohater pragnie poznać tajemnicę transmutacji, ponieważ żąda tego od niego książę Kiejstut (Jerzy Nowak), przetrzymując jako zakładników żonę i syna Sendiviusa. Dostaje od niego jeszcze jedną szansę - musi dowiedzieć się prawdy o transmutacji od żony Setona, wyznawczyni Szatana Teresy (Joanna Szczepkowska). Jego śladem podąża stale von Rumpf.

Obsada | edytuj kod

oraz:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Alchemik (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy