AleBrowar


Na mapach: 54°32′18,5″N 17°45′01,1″E/54,538472 17,750306

AleBrowar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AleBrowarpolski browar rzemieślniczy z Lęborka[2] założony w 2012 roku przez Arkadiusza Wentę, Michała Saksa i Bartosza Napieraja[1]. Ma na koncie 58 różnych piw uwarzonych w wielu stylach.

Właściciele browaru sami określają siebie oraz swoich fanów hop headami (z ang. chmielogłowi) – ma to sugerować, iż browar przykłada dużą wagę do dużej ilości użytego chmielu w jego produktach, w ten sposób stawiają siebie w opozycji do dużych browarów, które stronią od używania większych dawek tej rośliny[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze lata istnienia | edytuj kod

Butelki pierwszych trzech piw AleBrowaru

5 maja 2012 roku w 6 różnych pubach odbyła się premiera pierwszych dwóch piw browaru – Lady Blanche i Rowing Jack. Nieco później premierowało trzecie piwo – Black Hope, które zostało zaprezentowane 11 maja na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa[4][5]. Wszystkie trzy piwa uwarzono kontraktowo w Browarze Gościszewo. Na następne premiery trzeba było czekać do końca sierpnia, kiedy debiutowały Amber Boy i Sweet Cow. Pierwsze piwo to amber ale chmielony amerykańskimi chmielami, drugie piwo było pierwszym uwarzonym w Polsce milk stoutem[6][7]. Od początków działania AleBrowar współpracował z agencją Ostecx Créative, która odpowiadała za projekty etykiet browaru[8].

Październik przyniósł premierę piwa dyniowego Naked Mummy a w grudniu ukazało się pierwsze piwo z serii Saint No More, któremu towarzyszył konkurs fotograficzny. 21 grudnia browar poinformował również o planach budowy własnego fizycznego browaru, gdzie zaznaczył, iż budowa powinna rozpocząć się w 2013 roku[9][10][11].

Pierwszym piwem, które po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 2013 roku było Smoky Joe – foreign extra stout z dodatkiem słodu wędzonego torfem[12]. Następnie browar uwarzył American pale ale King of Hop oraz pierwsze polskie piwo kooperacyjne wraz z Browarem Pinta i pubem Piwoteka Narodowa o nazwie B-Day Lądowanie w Bawarii – miało ono na celu uczczenie urodzin wszystkich trzech podmiotów[13]. Kolejnymi premierami w tym roku były kolejno Ortodox Stout (początek nowej serii klasycznych piwa AleBrowaru o nazwie Ortodox)[14], Brown Foot oraz Golden Monk[15].

Rok 2014 i dalsza działalność | edytuj kod

Podobnie jak w 2013, w roku 2014 pierwszym premierowym piwem było Smoky Joe, jednak tutaj piwo uwarzono ze zwiększonym w zasypie do 100% udziałem słodów wędzonych torfem a do leżakowania dodano płatki dębowe pozyskane z beczek po whisky, edycja ta została określona wersją fanowską i weszła do stałej oferty w miejsce wersji standardowej[16][17]. Do tego uwarzono kolejną edycję kooperacji B-Day w postaci double chocolate milk stoutu[18] oraz kontynuację serii Ortodox, tym razem w angielskim stylu mild ale[19].

Dość obfitym w premiery okazał się maj 2014 roku. Ukazała się double IPA Crazy Mike[20], india pale ale Hop Sasa – chmielone jedynie polskim chmielem[21] a także kooperacyjne piwo z norweskim browarem Nøgne Ø – Deep Love[22]. W sierpniu ogłoszono ankietę, której wynik miał przesądzić o doborze odmian chmielu do planowanej serii piw typu single hop – wygrały eksperymentalne odmiany HBC 342 i HBC 430, obydwa piwa miały identyczny zasyp jak Hop Sasa[23][24]. Ten miesiąc przyniósł również piwo John Cherry – kwaśnego ale'a z wiśniami fermentowanego, oprócz często używanego przez browar szczepu Safale US-05, pozyskanymi z piwa Cantillon Gueuze dzikimi drożdżami oraz bakteriami[25].

We wrześniu w Norwegii AleBrowar ponownie uwarzył piwo kooperacyjne z Nøgne Ø o nazwie Polski Chmiel[26] a w październiku browar zaprezentował specjalną wersję Hop Sasy, używając do produkcji świeżych szyszek chmielu odmiany Iunga (nie granulatu jak wcześniej)[27], w grudniu, jak co roku, browar zaprezentował nowe piwo z serii Saint No More, tym razem ponownie, obok nowej wersji, wypuszczając edycję z 2013 roku. Wersja 2014 uwarzona została we współpracy duńskim browarem Bryggerhuset Veholt, za recepturę nowego produktu odpowiadał piwowar tego browaru Jan Halvor Fjeld[28]. Światło dzienne ujrzał także następny sour ale – John Sour[29].

Pierwsza premiera AleBrowaru w 2015 roku to Hard Bride w stylu American barley wine[29][30]. Kolejne piwa ukazały się dopiero w lipcu. Były to tradycyjna już kooperacja B-Day, tym razem był to ale z dodatkiem pieprzu przywiezionego z Maroka przez przedstawicieli Browaru Pinta i AleBrowaru[31] oraz amerykańska pszenica Be Like Mitch[29]. Kolejna premiera również okazała się kooperacją – nawiązano współpracę z niemieckim browarem rzemieślniczym BrauKunstKeller, w wyniku czego powstało piwo Herr Axolotl[32]. Pojawiła się także kontynuacja serii Ortodox – teraz wybór padł na styl English IPA[33], do tego we wrześniu pojawił się American golden ale Last Cut[34].

Listopad przyniósł już trzecią w tamtym roku kooperację, powstał Baltic Freak we współpracy z włoskim Brewfistem[35], w grudniu za to Rowing Jack obchodził specyficzne święto – uwarzono setną warkę tego piwa[36]. Jak co roku ukazała się także kolejna wersja Saint No More – black double rye IPA uwarzona z greckim browarem Solo (którego właścicielem jest były piwowar i współwłaściciel Nøgne Ø)[37].

W marcu 2016 roku AleBrowar wyprodukował piwo Roo Ride – sesyjną IP-ę, lekkiego ale'a chmielonego jedynie australijską odmianą Vic Secret[29][38].

29 kwietnia 2016 roku browar otworzył swój pierwszy firmowy lokal – AleBrowar Gdynia[39] (tego samego miesiąca premierował Imperial Smoky Joe – mocniejszy brat piwa Smoky Joe[29]), 5 sierpnia powstał drugi – we Wrocławiu[40]. W lipcu premierowało kolejne piwo z serii Ortodox: Pale Ale[29] a we wrześniu nowy sour ale o nazwie Johnny Sour[41] i rónolegle jego wersja z dodatkiem czarnej porzeczki[29]. W październiku wypuszczono Imperial Smoky Joe w wersji leżakowanej w beczce po whisky[29], po czym w listopadzie gose z rabarbarem o nazwie Salty Barbara[42] i w grudniu Saint No More 2016porter z dodatkiem kokosa[37].

Otwarcie własnego browaru fizycznego | edytuj kod

Na początku 2017 roku browar otworzył swój własny zakład produkcyjny, gdzie przeniósł produkcję z Browaru Gościszewo, w którym dzierżawił moce produkcyjne. Budynek znajduje się przy ulicy Pionierów w Lęborku i ma powierzchnię 1120 metrów kwadratowych, planowana maksymalna roczna produkcja wynosi 20 000 hektolitrów[1]. W styczniu pojawił się kolejny kooperacyjny B-Day: 4.0 Panie Proszą Panów, west coast IPA What a Shot[43] oraz, wypuszczając edycję Winter, browar dał początek nowej linii piw o nazwie RIS in Peace, w lutym za to do sprzedaży trafiła wersja Hard Bride leżakowana w beczkach po winie z winogron Chardonnay, wszystkie cztery trunki uwarzono jeszcze w Gościszewie[29]. Pierwszym piwem wyprodukowanym w nowej placówce była kolejna kooperacja z Solo – Virgin Batch (z ang. Dziewicza Warka)[44].

Kwiecień przyniósł stout Sweet Geek (znanego wtedy jako Skandynawskie Śniadanie)[45] a maj drugie piwo z serii RIS in Peace, edycje wiosenną Spring z dodatkiem kwiatów czarnego bzu[46]. W czerwcu browar wypuścił piwo kooperacyjne z Browarem Gościszewo – była to double IPA o nazwie Grim Team[29], powstała także white IPA Hula Hop[29][47].

W lipcu roku browar, podążając nowym trendem, uwarzył swoją własną interpretację stylu New England IPA – było to piwo Not So Scary[48]. Po raz pierwszy użyto słodów marki Golden Promise, chmielu typu BBC Pure Pellet (konkretnie odmiany Mosaic) oraz płynnych drożdży The Yeast Bay Vermont Ale, mających dać dużą ilość estrów w gotowym produkcie[49]. Premierze tego piwa towarzyszyła akcja AleŚwieże, która polegała na przyspieszonym transporcie piwa do zaangażowanych w wydarzenie barów – trunek dostarczano w warunkach chłodniczych maksymalnie sześć godzin od jego rozlewu[50]. Innymi wydarzeniami lipca były premiery piw Shake the World[51] a także Sweet Geek 2.0[52]. Sierpień przyniósł premiery kolejnych dwóch piw: następnego z serii B-Day: 5.0 Fiesta Madziar z dodatkiem arbuzów przywiezionych z Węgier[29][53] oraz El Fruto (piwo również dystrybuowane w ramach akcji AleŚwieże)[29][54].

We wrześniu zadebiutowały Pear Time – gruszkowe pale ale, RIS in Peace – Summer a także Shake the World – Peach[29][55][56].

Produkty | edytuj kod

Regularna oferta[57][58] | edytuj kod

Seria Saint No More | edytuj kod

Co roku, w grudniu, ukazuje się piwo Saint No More – piwo świąteczne, które z każdą edycją posiada inną recepturę[58].

Kooperacje | edytuj kod

Piwa powstałe w wyniku współpracy z innymi browarami.

Wycofane z oferty | edytuj kod

Inne | edytuj kod

W swojej ofercie AleBrowar sezonowo posiada również szklanki, bluzy oraz koszulki ozdobione motywami związanymi z browarem[83][84].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

2016 | edytuj kod

Plebiscyt Złote Krasnale 2016 grupy Jak będzie w piwie?[85] | edytuj kod

 1. AleBrowar – trzecie miejsce w kategorii Antybrowar Roku 2016;
 2. Hard Bride – trzecie miejsce w kategorii Mocne jasne ale;
 3. Lazy Barry – drugie miejsce w kategorii Piwo wędzone klasyczne;
 4. Ortodox Pale Ale – drugie miejsce w kategorii Brytyjskie ale;
 5. Roo Ride – drugie miejsce w kategorii Antypiwo Roku 2016.

2015 | edytuj kod

Plebiscyt Złote Krasnale 2015 grupy Jak będzie w piwie?[86] | edytuj kod

 1. Hard Bride – drugie miejsce w kategorii Strong ale;
 2. King of Hop – trzecie miejsce w kategorii American Pale Ale/Golden Ale/Session IPA/Blond Ale;
 3. Saint No More 2015 – drugie miejsce w kategorii Black India Pale Ale;
 4. So Far So Dark – drugie miejsce w kategorii Porter górnej fermentacji/brown ale.

2012 | edytuj kod

Plebiscyt konsumencki portalu Browar.biz 2012[87] | edytuj kod

 1. Amber Boy – pierwsze miejsce w kategorii Piwa jasne górnej fermentacji – do 13°BLG;
 2. Black Hope – pierwsze miejsce w kategorii Piwa ciemne górnej fermentacji – pow. 13°BLG, drugie miejsca w kategoriach Debiut Roku 2012 oraz Piwo Roku 2012;
 3. Lady Blanche – trzecie miejsce w kategorii Piwa pszeniczne – wit/blanche;
 4. Rowing Jack – pierwsze miejsca w kategoriach Piwa jasne górnej fermentacji – pow. 13°BLG, Debiut Roku 2012 oraz Piwo Roku 2012;
 5. Sweet Cow – pierwsze miejsce w kategorii Piwa ciemne górnej fermentacji – do 13°BLG.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Edyta Litwiniuk: AleBrowar postawił browar w Lęborku (pol.). Dziennik Bałtycki, 2017-03-08. [dostęp 2017-09-17].
 2. napisz do nas (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 3. Oficjalna strona AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 4. Wielka Premiera! (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 5. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 6. Wielka premiera Sweet Cow i Amber Boy (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 7. Sweet Cow – pierwszy polski milk stout (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 8. Ostecx Créative dla AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 9. Koniec Świata – budujemy się (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 10. Naked Mummy – pumpkin ale (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 11. Świąteczny konkurs AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 12. Smoky Joe (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 13. W jedności siła (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 14. Ortodox – nowa seria piwa AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 15. a b c AleBrowar w 2013 (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 16. a b Smoky Joe – wersja fanowska (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 17. AleBrowar Smoky Joe (-2014) (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 18. B-day 2.0: warzymy Przewrót Mleczny (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 19. a b Nowe piwo z serii Ortodox: Mild (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 20. a b Crazy Mike skopie ci tyłek (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-10)].
 21. a b Hop Sasa – Polish IPA single hop Iunga (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 22. Deep Love – kooperacja z Nogne Ø (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-12)].
 23. IPA single hop HBC 342 i HBC 430 (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 24. Głosujemy na chmiel do serii Single HOP! (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 25. a b John Cherry – cherry sour ale (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 26. Polski Chmiel (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 27. HopSasa – mokry chmiel (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 28. Saint No More 2014 (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 29. a b c d e f g h i j k l m n AleBrowar, Lebork, Poland (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 30. a b AleBrowar Hard Bride (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-19].
 31. Spoko Marocco – PINTA & AleBrowar jadą po surowce do B-Day 3.1 (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 32. Herr Axolotl trafia do sprzedaży (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 33. a b Nowy Ortodox English IPA (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 34. a b Last Cut – American Golden Ale (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 35. Baltic Freak – porter bałtycki uwarzony we współpracy z Brewfist (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 36. 100. WARKA ROWING JACKA (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 37. a b Saint No More czyli krótka historia świąt według AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 38. a b AleBrowar Roo Ride (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 39. Urodziny AleBrowaru i otwarcie pubu w Gdyni (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 40. AleBrowar: Otwieramy AleBrowar Wrocław! (pol.). Facebook. [dostęp 2017-09-10].
 41. a b Czekamy na Twoją interpretację! (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 42. a b AleBrowar Salty Barbara (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 43. a b AleBrowar What a Shot (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 44. a b AleBrowar / Σολο Virgin Batch (ang.). [dostęp 2017-09-18].
 45. a b AleBrowar Sweet Geek (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 46. a b AleBrowar RIS In Peace – Spring (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-29].
 47. a b AleBrowar Hula Hop (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-19].
 48. a b Not So Scary New England IPA (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 49. Not So Scary – parę słow o surowcach (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 50. AleŚwieże (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10].
 51. a b AleBrowar Shake the World (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 52. a b Sweet Geek 2.0 (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 53. a b AleBrowar / Pinta B-Day 5.0 Fiesta Madziar (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 54. a b El Fruto (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 55. a b AleBrowar Pear Time (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-29].
 56. a b AleBrowar Shake the World Peach (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 57. Piwa AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 58. a b Aktualności – AleBrowar (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 59. AleBrowar Be Like Mitch (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 60. AleBrowar El Fruto (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 61. AleBrowar Hard Bride Chardonnay Barrel Aged. [dostęp 2017-09-19].
 62. AleBrowar Imperial Smoky Joe (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-19].
 63. AleBrowar Imperial Smoky Joe Barrel Aged (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-20].
 64. a b AleBrowar Johnny Sour (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-21].
 65. Johnny Sour z Czarną Porzeczką (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-21].
 66. AleBrowar Ortodox English IPA (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-24].
 67. AleBrowar Ortodox Pale Ale (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-24].
 68. AleBrowar RIS in Peace – Summer (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-29].
 69. AleBrowar RIS In Peace – Winter (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-29].
 70. Shake The World vol. 2 (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-06)].
 71. AleBrowar Stout Sniadanowy (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 72. AleBrowar Saint No More 2012 (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 73. AleBrowar Saint No More Single Hop Simcoe (from 2013- ) (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 74. AleBrowar Saint No More 2014 Hoppy Dark Ale (ang.). [dostęp 2017-10-13].
 75. AleBrowar / Σολο Saint No More 2015 Black Double Rye IPA (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 76. AleBrowar Saint No More 2016 (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13].
 77. AleBrowar Saint No More 2017 (ang.). Ratebeer. [dostęp 2018-01-07].
 78. AleBrowar / BrewFist Baltic Freak (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 79. AleBrowar / Pinta / Piwoteka B-Day 4.0 Panie Proszą Panów (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 80. AleBrowar / Gościszewo Grim Team (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 81. AleBrowar / BrauKunstKeller Herr Axolotl (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-18].
 82. AleBrowar John Sour (ang.). Ratebeer. [dostęp 2017-09-20].
 83. Gadżety AleBrowaru (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 84. Sklep – AleBrowar (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].
 85. Piotr Romaniec: Wyniki Plebiscytu Jepiwki ZŁOTE KRASNALE 2016 (pol.). Facebook. [dostęp 2017-09-10].
 86. Piotr Romaniec: Pełne wyniki plebiscytu Piwnej Jebawki 2015 (pol.). Facebook. [dostęp 2017-09-10].
 87. AleBrowar doceniony przez piwoszy (pol.). AleBrowar. [dostęp 2017-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Browary w Polsce
Na podstawie artykułu: "AleBrowar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy