Aleja Jana Pawła II w Krakowie


Na mapach: 50°04′20,6″N 20°01′37,8″E/50,072380 20,027159

Aleja Jana Pawła II w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleja Jana Pawła II – aleja w Krakowie mająca swój początek kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem z ul. Janusza Meissnera, gdzie staje się przedłużeniem ul. Mogilskiej, a koniec na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową i ul. Klasztorną, której przedłużeniem staje się ul. Tadeusza Ptaszyckiego. Ulica ta, to fragment dawnego traktu wiodącego z Krakowa do Sandomierza.

Pochodzenie nazwy | edytuj kod

Nazwa alei poświęcona jest obecnie papieżowi Janowi Pawłowi II. Pierwotna nazwa nadana po włączeniu Nowej Huty do Krakowa to ul. Wojewódzka, natomiast początkowy odcinek nosił nazwę ul. Wieczysta. W czasach PRL odcinek od skrzyżowania z ul. J. Meissnera do Placu Centralnego nosił nazwę Al. Planu 6-Letniego, natomiast odcinek od Placu Centralnego do skrzyżowania z ul. Bulwarową do 1975 r. był częścią ul. Igołomskiej, a później był ul. Rewolucji Kubańskiej.

Przebieg | edytuj kod

Al. Jana Pawła II jest ważnym odcinkiem trasy łączącej Stare Miasto z Nową Hutą. Od Placu Centralnego do ul. Bulwarowej pokrywa się z odcinkiem drogi krajowej nr 79.

Na całej długości jest to dwujezdniowa droga o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Jedynie na Rondzie Czyżyńskim, skrzyżowaniu z ul. Izydora Stella-Sawickiego/Nowohucką i skrzyżowaniu z Meissnera/Lema jezdnie poszerzają się do czterech pasów. Jezdnie rozdzielone są pasem zieleni, na którym umieszczone jest torowisko tramwajowe.

Pomimo, iż Al. Jana Pawła II jest wyraźnie zaznaczoną w otoczeniu drogą, w jej okolicy znajduje się wiele działek, które mimo iż faktycznie dość od niej oddalone, noszą w adresach tę Aleję. Sytuacja taka dotyczy dość kontrowersyjnego rozpoczęcia tejże ulicy na Wieczystej, jak również okolic Czyżyn, gdzie odległość pomiędzy osią alei a stojącymi formalnie "przy niej" budynkami sięga nierzadko kilometra.

Otoczenie alei | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleja Jana Pawła II w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy