Aleja Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie


Na mapach: 52°08′54,0″N 21°02′51,0″E/52,148333 21,047500

Aleja Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleja Komisji Edukacji Narodowej – ulica w warszawskiej dzielnicy Ursynów.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Aleja zaczyna się przy osiedlu Kabaty na skraju Lasu Kabackiego, a kończy aleją Harcerzy Rzeczypospolitej na Mokotowie. Wzdłuż niemal całej alei ciągnie się ścieżka rowerowa. Pod aleją Komisji Edukacji Narodowej przebiega linia metra na odcinku od stacji Kabaty do stacji Ursynów.

Historia | edytuj kod

Aleja powstała w drugiej połowie lat 90. XX wieku, jedynie odcinek od ul. Jastrzębowskiego do Doliny Służewieckiej zbudowano pod koniec lat 70. Budowa pozostałej części alei rozpoczęła się po wybudowaniu metodą odkrywkową tuneli metra. Pierwotnie na długim odcinku aleja była jednojezdniowa, ale sukcesywnie przebudowywana stała się szeroką, dwujezdniową ulicą prawie na całej długości. Po jej oddaniu do użytku rozpoczęto szeroko zakrojone inwestycje budowlane – wzdłuż alei powstało wiele nowych budynków mieszkalnych i użytkowych.

Nazwa ulicy upamiętnia Komisję Edukacji Narodowej, pierwsze w Europie ministerstwo oświaty publicznej[1][2].

Pod koniec 2011 roku ukończono północny odcinek alei, między ul. Dolina Służewiecka i ul. Wałbrzyską, tworząc nowe połączenie między Mokotowem i Ursynowem. Elementem inwestycji był wiadukt nad potokiem Służewieckim. Otwarcie tego fragmentu nastąpiło w marcu 2012 roku[3]. W sierpniu 2016 Rada m. st. Warszawy zmieniła nazwę mokotowskiego odcinka ulicy na aleję Harcerzy Rzeczypospolitej[4].

W lipcu 2012 roku rozpoczęły się prace nad zakończeniem jej przedłużenia (ul. Rolna), polegające na budowie drogi od al. Wilanowskiej do skrzyżowania ul. Puławskiej z ul. Domaniewską, wraz z poszerzeniem fragmentu ul. Domaniewskiej pomiędzy ul. Puławską a al. Niepodległości[5].

Ważniejsze obiekty | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Stanisław Pawłowski, Jan Stanisław Bystroń, Antoni Peretiatkowicz. Polska współczesna: geografia, kultura, ustrój. Lwów-Warszawa 1924, s. 84
  2. Łukasz Kurdybacha, Mieczysława Mitera-Dobrowolska, Komisja Edukacji Narodowej. Warszawa 1973
  3. Robert Biskupski: Al. KEN dłuższa, ale nie dla rowerów. 5 marca 2012. [dostęp 2012-08-26].
  4. Uchwała nr XXXIII/852/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy .
  5. Dokończą al. KEN. Rusza budowa odcinka do Puławskiej. 12 lipca 2012. [dostęp 2012-08-26].
Na podstawie artykułu: "Aleja Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy