Aleja Powstania Warszawskiego w Krakowie


Na mapach: 50°03′44,0″N 19°57′37,0″E/50,062222 19,960278

Aleja Powstania Warszawskiego w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleja Powstania Warszawskiego – aleja w Krakowie, w całości znajdująca się w Dzielnicy II Grzegórzki. Biegnie od Ronda Mogilskiego w kierunku południowym do Ronda Grzegórzeckiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Obecna arteria biegnie po śladzie dawnej wojskowej drogi strategicznej biegnącej wzdłuż linii dawnych okopów wznoszonych w latach 1849-1855 między Fortem Mogilskim a Lunetą Grzegórzecką. W 1912 droga otrzymała nazwę ul. Okopy. W kształcie zbliżonym do obecnego wytyczona w 1. połowie lat 50. XX stulecia w związku z budową Ronda Mogilskiego i budową w latach 1955-1957 odcinka linii tramwajowej między Rondem a ulicą Grzegórzecką[1]. W latach 1961-1991 nosiła nazwę aleja Powstańców Warszawy. Przebieg ulicy zmienił się nieco w związku z budową Ronda Grzegórzeckiego.

W latach 2007-2008 arteria uległa modernizacji w związku z przebudową całego układu komunikacyjnego w tej części miasta (w latach 2006-2007 przebudowano Rondo Mogilskie, w roku 2008 – Rondo Grzegórzeckie). W trakcie przebudowy zmieniono szerokość jezdni z dwoma pasami na jezdnie z trzema pasami. Gruntownej przebudowie poddano torowisko, które dodatkowo wyposażono w nawierzchnię asfaltową dla autobusów komunikacji miejskiej.

Przebieg | edytuj kod

Jest to droga dwujezdniowa w przeciwnych kierunkach, z trzema pasami ruchu na każdej jezdni. Pomiędzy jezdniami znajduje się torowisko tramwajowe z jezdnią przeznaczoną dla ruchu autobusów komunikacji miejskiej. Wzdłuż alei, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie, znajdują się chodniki wraz ze ścieżkami rowerowymi. Ruch pojazdów pomiędzy Rondami jest poprowadzony bezkolizyjnie: na trasie nie ma żadnych przystanków komunikacji miejskiej, ani pełnych skrzyżowań , czy też przejść dla pieszych.

Otoczenie alei | edytuj kod

W sąsiedztwie alei znajdują się m.in.:

Przypisy | edytuj kod

  1. miejsca gdzie kiedyś jeździły tramwaje - ul. Grzegórzecka. W: kmk.krakow [on-line]. [dostęp 2019-05-02].
Na podstawie artykułu: "Aleja Powstania Warszawskiego w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy