Aleja Roberta Schumana w Olsztynie


Na mapach: 53°46′33,5″N 20°27′30,2″E/53,775980 20,458377

Aleja Roberta Schumana w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleja Schumana – część śródmiejskiej obwodnicy Olsztyna oddana do użytku w 2005 roku. Powstała przede wszystkim po to, aby częściowo odciążyć ulicę Bałtycką z ruchu tranzytowego. Obecnie stanowi również jedyne bezpośrednie połączenie ulic Sielskiej i Bałtyckiej. Wraz z ulicą oddano do użytku także rondo znajdujące się w pobliżu Dworca Zachodniego, stanowiące obecnie skrzyżowanie alei z ulicami Bałtycką, Szarych Szeregów i Artyleryjską.

Ulica nosi imię Roberta Schumana, francuskiego polityka, pierwszego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Dane alei | edytuj kod

Aleja ma po dwa pasy w każdym kierunku. Wzdłuż alei znajduje się chodnik oraz ścieżka rowerowa po północnej stronie jezdni. Wzdłuż alei znajduje się most nad Kortówką.

Sygnalizacje świetlna znajduje się przy skrzyżowaniu alei z ulicami Armii Krajowej i Sielskiej.

Historia alei | edytuj kod

Ulica była jedną z wariantów które miały odciążyć ulice Grunwaldzką i Bałtycką od ruchu tranzytowego, planowanego od lat 70. XX wieku. Ulicę zaczęto budować w pierwszych latach XXI wieku i budowano z dotacji Unii Europejskiej. Z budową alei, nowy wiadukt kolejowy został zbudowany, a wiadukt w ciągu ulicy Grunwaldzkiej (łączący dawniej Bałtycką i Artyleryjską) został zamknięty, będąc za niski i w gorszym stanie technicznym.

Po oddaniu ulicy do użytku w 2005 roku, uważano aleję Schumana jako przedłużenie ulicy Sielskiej, i potocznie nazywano ulicę Nową Sielską lub Nowosielską. Dopiero po wniosku, którego pomysłodawcą był dr Benon Gaziński, radni miejscy podjęli decyzję i jednomyślną uchwałę w dniu 25 kwietnia 2007 roku, aby nadać nazwę ulicy ku czci Roberta Schumana, budowniczego Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Na podstawie artykułu: "Aleja Roberta Schumana w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy