Aleja Spółdzielczości Pracy w Lublinie


Na mapach: 51°16′23,2″N 22°34′25,2″E/51,273111 22,573664

Aleja Spółdzielczości Pracy w Lublinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleja Spółdzielczości Pracy w Lublinie – arteria komunikacyjna w Lublinie łącząca skrzyżowanie ulic Unickiej, Lubartowskiej i Obywatelskiej, z północną granicą miasta i z giełdą Lubelskiego Rynku Hurtowego. Jej trasa biegnie z południa na północ w stronę Lubartowa.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Odcinek od al. Smorawińskiego do granic miasta na przełomie 2003 i 2004 przeszedł gruntowną modernizację; trasę przebudowano na dwujezdniową, wybudowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Przebieg | edytuj kod

Na całej długości ulicą przebiega droga wojewódzka nr 835. Trasa na całej długości jest granicą dzielnic Śródmieście, Ponikwoda i Czechów i ma długość 3,0 km. Rozpoczyna się od przesuniętego w osi skrzyżowania z ul. Unicką, ul. Obywatelska i ul. Lubartowską biegnie jako jedno-jezdniowa do skrzyżowania z al. Smorawińskiego i al. Andersa (Obwodnica miejska), od tego miejsca biegnie jako dwupasmówka, dalej krzyżuje się z ulicą Magnoliową prowadzącą do Galerii „Olimp”. Następnie krzyżuje się z ul. Związkową będącą granicą Czechowa Południowego i Północnego i ul. Węglarza prowadzącą w głąb Ponikwody. Kolejnym ważnym skrzyżowaniem jest to z ul. Do Dysa i ul. Dożynkową. Dalej od trasy odchodzi ul. Nasutowska prowadząca do IKE-i i galerii Skende Schopping. Ostanią ulicą na terenie Lublina wpadającą do alei jest ul. Dębowa, stanowiąca granicę administracyjną miasta. Dalej ulica biegnie do węzła „Lublin-Rudnik” z obwodnicą pozamiejską i za węzłem jako DK nr 19 w stronę Lubartowa.

Obiekty | edytuj kod

Przy ulicy położone są: Galeria „Olimp”, IKEA, stacja benzynowa, kompleks sklepów i warsztatów motoryzacyjnych Lubelskiego Centrum Techniki Motoryzacyjnej, a na przedłużeniu ulicy tuż za granicą miasta rozpościerają się tereny Giełdy Rolno-Spożywczej w Elizówce.

Komunikacja miejska | edytuj kod

Przy alei znajduje się 12 przystanków autobusowych. Kursuje nią wiele linii miejskich, a także podmiejskie nr 24 do Nasutowa i 74 do Ciecierzyna [1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozkład Jazdy (pol.). Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. [dostęp 2019-08-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleja Spółdzielczości Pracy w Lublinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy