Aleja Władysława Bartoszewskiego w Łodzi


Na mapach: 51°42′53,7″N 19°27′35,0″E/51,714925 19,459718

Aleja Władysława Bartoszewskiego w Łodzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleja Władysława Bartoszewskiego (Trasa Górna) w Łodzi – ważna łódzka arteria komunikacyjna znajdująca się w dawnej dzielnicy Górna. Umowę na wybudowanie drogi mającej ułatwić poruszanie się na południu Łodzi podpisano w 2010 r. Budowa rozpoczęła się dwa lata później. Wykonawcą prac była firma Mosty Łódź[1]. Roboty się przedłużyły o kilka miesięcy (planowano ją oddać w maju)[2]; ostatecznie aleję, jeszcze pod roboczą nazwą ‘Trasa Górna’ oddano do użytku w nocy z 31 sierpnia na 1 września 2014 r. Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 400 mln zł. Na całej długości znajduje się w szlaku drogi krajowej nr 91.

Trasę Górną otwarto jako drogę krajową nr 1. Sytuacja się zmieniła, gdy oddano do użytku 40-kilometrowy odcinek autostrady A1 (Łódź Północ – Tuszyn) stanowiący jednocześnie wschodnią obwodnicę Łodzi; bowiem "krajówki" (tam gdzie jest to możliwe) stopniowo przenoszą się na nowe, równoległe fragmenty autostrad o tym samym numerze, a w miejscu "starych krajówek" dotychczasowa liczba zostaje poprzedzona cyfrą '9', toteż od 1 lipca 2016 r. w miejscu "starej jedynki" przez Łódź biegnie DK nr 91.

Przed wybudowaniem Trasy Górnej, droga krajowa nr 1 od skrzyżowania Jana Pawła II / Pabianicka / Galileusza biegła następująco: Pabianicka, rondo Lotników Lwowskich, Paderewskiego, Rzgowska. Urzędnicy od lat szukali sposobów na szybszy i wygodniejszy przejazd między Nowym Rokiciem i Starymi Chojnami, ponieważ DK nr 1 od tego miejsca do ronda Lotników Lwowskich delikatnie się „cofała” (dystans starej trasy – 6 km, nowej – 4 km) i udało się wykorzystać potencjał przedłużenia al. Jana Pawła II na wprost, a co za tym idzie – przebicia się aż do ul. Rzgowskiej.

Aleja Bartoszewskiego to typowa miejska droga przystosowana do szybkiego ruchu. Jest dwujezdniowa, na jej terenie znajduje się jeden węzeł, który umożliwi bezkolizyjny wjazd na planowaną Trasę Śląską (przebieg wzdłuż torów kolejowych). Wybudowano dwa przejazdy podziemne (ul. Pabianicka, ul. Rzgowska). Duża jej część jest otoczona ekranami dźwiękochłonnymi (mieszkańcy bloków przy ul. Kosmonautów skarżą się, że ekrany są za niskie przez co słyszą dobiegający z ulicy hałas). Nie zapomniano o pieszych i rowerzystach; na całej długości znajduje się chodnik (po obu stronach) i ścieżka rowerowa (po jednej stronie: [Pabianicka – Demokratyczna] – strona bliżej centrum, [Demokratyczna – Rzgowska] – strona bliżej granicy).

Z racji takiej, że al. Bartoszewskiego zajmuje dużo miejsca (szerokość pasa drogowego wynosi ok. 40 m) względem poprzednich w jej miejscu wąskich uliczek, spora część prywatnego terenu musiała zostać zajęta pod budowę. Ulice, które kolidowały z budowaną inwestycją (przecinały ją), zostały podzielone na dwie części (al. Bartoszewskiego jest wyznacznikiem tych fragmentów) – zostały tylko te najważniejsze, które są dziś jej przecznicami.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

 1. Kompleksowo przebudowano skrzyżowanie Pabianicka / Jana Pawła II; pod ul. Pabianicką poprowadzono podziemny przejazd na trasie al. Jana Pawła II – al. Bartoszewskiego (po dwa pasy w obu kierunkach).
 2. Zbudowano węzeł (typu trąbka prawostronna, bez jednego łącznika) w miejscu rozpoczęcia planowanej Trasy Śląskiej (bezkolizyjnie: możliwy wjazd z obu kierunków Trasy Górnej – skrajnymi, górnymi jezdniami; z Trasy Śląskiej możliwość tylko prawego zjazdu w kier. Pabianickiej – górna jezdnia, nie ma możliwości skrętu w stronę ul. Rzgowskiej).
 3. Zaraz za wiaduktem wybudowano most kolejowy – nad poziomem gruntu aleję Bartoszewskiego przecinają tory linii kolejowej nr 25 (drogowcy mieli tutaj największe problemy, ponieważ PKP wyznaczyło krótki czas na jego budowę).
 4. W okolicy ul. Romana łączą / dzielą się jezdnie dolne i górne (choć tak naprawdę przez 500 m, rozdzielone wysepką z barierkami znajdują się na tym samym poziomie).
 5. Po północnej stronie skrzyżowania z ul. Demokratyczną zbudowano most nad rzeką Olechówką.
 6. Pomiędzy ul. Siostrzaną i ul. Demokratyczną (na wysokości ul. Zagadkowej) na nitce w kierunku centrum wybudowano (na wydzielonej powierzchni) punkt ważenia pojazdów.
 7. Pomiędzy ul. Siostrzaną i ul. Rzgowską znajduje się zakręt, od którego droga zmieniła kierunek z południowego wschodu na całkowity wschód. Zaraz za / przed tym zakrętem rozpoczyna / kończy się przygotowany na przyszłość podział różnic w poziomie jezdni (sytuacja podobna do początkowego skrzyżowania, tylko jest ono mniej zaawansowane technologicznie: to jest pierwsze w Łodzi trzypoziomowe skrzyżowanie – dodany nadziemny, bezkolizyjny lewy skręt ze Rzgowskiej w Bartoszewskiego), jednak dolne fragmenty są jeszcze zamknięte. Czekają one na wydłużenie Trasy Górnej.

Nazwa | edytuj kod

Drogę otwarto pod tymczasową nazwą Trasa Górna (od nazwy dawnej dzielnicy) i w ten sposób funkcjonowała dwa lata; była to pierwsza łódzka droga oznaczona grupą 'trasa'. 19 lipca 2016 r. łódzcy radni zgłosili pomysł zmiany nazwy nowej ulicy na aleję Władysława Bartoszewskiego[3]. Znalazły się głosy krytyki tej idei zarówno wśród innych radnych na sesji Rady Miejskiej, jak i wśród innych mieszkańców Łodzi. Przeciwnicy nie wyobrażali sobie Władysława Bartoszewskiego jako patrona tej drogi; uważali, że nie jest to odpowiednia propozycja; zaś okolicznym mieszkańcom pasowała stara nazwa, przyzwyczajeni do niej nie widzieli sensu jej zmiany. Ostateczna decyzja zapadła 31 sierpnia – uchwalono nowe imię[4], jednak niektórzy łodzianie nie do końca je uznają i nadal używają określenia ‘Trasa Górna’. Nieaktualne tabliczki Systemu Informacji Miejskiej szybko zdemontowano, jednak na założenie nowych trzeba było czekać jeszcze kilka tygodni, a nazwy przystanków komunikacji miejskiej zaktualizowano dopiero 2 kwietnia 2017 r. (w wyniku reformy komunikacyjnej, która objęła również porządkowanie przystanków).

Komunikacja miejska | edytuj kod

W okolicy Trasy Górnej kursują następujące środki transportu zbiorowego obsługiwane przez MPK-Łódź[5]:

Przeszłość | edytuj kod

 • Przed budową Trasy Górna w jej miejscu od skrzyżowania Pabianicka / Jana Pawła II odchodziła osiedlowa, o długości ok. 400 m ulica Galileusza, która łączyła się zakrętem z ul. Zaolziańską. Obecnie ul. Galileusza formalnie już nie istnieje (usunięto ją z kategorii dróg publicznych).
 • Po drugiej stronie Trasy, w miejscu gdzie dziś znajduje się pierwsze trzypoziomowe skrzyżowanie w Łodzi, była normalna ‘krzyżowka’ (nawet bez zainstalowanej sygnalizacji świetlnej) z lokalną ulicą Ustronną, której długość wynosiła ok. 2,2 km (Rzgowska – Demokratyczna oraz Graniczna – granica administracyjna Łodzi i Starowej Góry). Była i jest podzielona na dwa segmenty. Jej przedłużeniem od ul. Demokratycznej jest ul. Trybunalska, a od granicy – ul. Szczytowa. Obecnie ul. Ustronna jest krótsza o 350 m (jej podstawowy fragment jest równoległy do Trasy Górna, ich odległość od siebie to ok. 190 m), kończy się powierzchnią do zawracania tuż przed ul. Przednią i ekranami akustycznymi położonymi wzdłuż al. Bartoszewskiego.

Przyszłość | edytuj kod

 • Na wschód od trzypoziomowej splotki alei Bartoszewskiego i ulicy Rzgowskiej planowane jest przedłużenie Trasy Górnej. Wszystko wskazuje na to, że zostanie ona wydłużona o 5,6 km do skrzyżowania przy granicy Łodzi i Posady (ul. św. Rafała Kalinowskiego, na wprost od obecnego zakończenia), skąd do węzła Łódź Górna (A1) pozostaje tylko 3,5 km[6]. Ponadto, w odległości ok. 1,8 km od ul. Rzgowskiej planowany jest węzeł z projektowaną ul. Konstytucyjną (która ma odciążyć południkowy ciąg DK nr 14 w Łodzi: Strykowska, Palki, Kopcińskiego, Śmigłego-Rydza)[7]. Nowy odcinek Trasy Górnej będzie zawierał po jednym pasie na kierunek, chodniki oraz ścieżki rowerowe. Inwestycja ma się rozpocząć do 2020 roku[6].
 • Trasa Śląska ma lekko odciążyć ul. Paderewskiego od ruchu w szlaku krajowym nr 14 (2,5 km od Pabianickiej do Rzgowskiej, obecnie ten dystans w śladzie DK nr 14 zajmuje 3 km). Docelowo nowa droga (na całej długości po jednym pasie na kierunek[8]) ma połączyć al. Bartoszewskiego z al. Ofiar Terroryzmu 11 Września. Prawdopodobnie inwestycja zakończy się jako nowa odnoga przy zakręcie ulic Kotoniarskiej i Wełnianej (na wprost Kotoniarskiej)[9]. Kotoniarska (z dobrą nawierzchnią, szeroka na ok. 6 m, długa na ok. 900 m) może być jej kontynuacją, bo kończy się na rondzie Zbigniewa Zakrzewskiego (ul. Tomaszowskiej / al. Ofiar Terroryzmu 11 Września). Z kolei przedłużeniem ul. Kotoniarskiej jest aleja Ofiar Terroryzmu 11 Września, którą na początku nazywano ulicą Śląską[10]. To szeroka droga (2 pasy w obu kierunkach oddzielone pasem zieleni) otwarta w 2007 r. o długości ok. 3,4 km, prowadząca do zlokalizowanych tam fabryk i zakładów (takich jak Dell). Obecnie kończy się na rondzie Łódzkich Motocyklistów, skąd aleją Cezarego Józefiaka można dojechać do węzła Łódź Wschód (A1).
 • Ciągle natomiast występują problemy z budową zachodniej obwodnicy ŁodziS14. Wraz z jej powstaniem planuje się połączyć węzeł Aleksandrów Łódzki z zakrętem przy al. Włókniarzy (na nowym odcinku mają się pojawić po dwa pasy w każdym kierunku). Aleja Włókniarzy zostanie poprowadzona od tzw. kolanka w kierunku północnego zachodu przez osiedle Radogoszcz Zachód, północną część Teofilowa Przemysłowego, południowo-zachodni skrawek Lasu Okręglik, by w okolicach zgierskiego sąsiedztwa Pieńki (zaraz za granicą z Łodzią) połączyła się z ekspresową S14 (przy węźle Aleksandrów Łódzki)[8]. W ten sposób możliwy stanie się przejazd od węzła S14 do węzła A1 (wschodniej – zachodniej łódzkiej obwodnicy) pokonując południkowo praktycznie całą Łódź (omijając centrum) – Włókniarzy, Jana Pawła II, Bartoszewskiego – bez wykonania ani jednego manewru skrętu. To aż 28 km prostej drogi.

Przypisy | edytuj kod

 1. Trasa Górna w Łodzi jest gotowa. Krajowa 1 "dłuższa" o 4,5 kilometra, „TVN24.pl” [dostęp 2017-04-30] .
 2. RomanR. Czubiński RomanR., Łódź. W poniedziałek otwarcie Trasy Górna. Także dla autobusów, www.transport-publiczny.pl [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
 3. JarosławJ. Kosmatka JarosławJ., Aleja Władysława Bartoszewskiego w Łodzi. Jest projekt uchwały [SONDA], „Dzienniklodzki.pl” [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
 4. PiotrP. Brzózka PiotrP., Trasa Górna będzie aleją Władysława Bartoszewskiego, „Dzienniklodzki.pl” [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
 5. Górne menu PL NEW - MPK-Lodz Spolka z o.o., mpk.lodz.pl [dostęp 2018-03-01] .
 6. a b JacekJ. Losik JacekJ., Za trzy lata trasa Górna połączona zostanie z autostradą A1 [ZDJĘCIA MAPA], „Dzienniklodzki.pl” [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
 7. Ul. Konstytucyjna – mapy, zdit.uml.lodz.pl [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
 8. a b Zobacz plan budowy głównych dróg w Łodzi na najbliższe lata, „Expressilustrowany.pl” [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
 9. Naniesiona linia obrazująca w przybliżeniu prawdopodobny przebieg nowej ul. Śląskiej na: openstreetmap.org.
 10. Otwarcie al. Ofiar Terroryzmu 11 Września, zdit.uml.lodz.pl [dostęp 2017-04-30]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Aleja Władysława Bartoszewskiego w Łodzi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy