Aleksandër Prosi


Sandër Prosi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aleksandër Prosi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sandër Prosi, właśc. Aleksandër Prosi (ur. 6 stycznia 1920 w Szkodrze, zm. 25 marca 1985 w Tiranie[1]) – albański aktor, pochodzenia wołoskiego[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Szkodrze, ale w dzieciństwie przeniósł się wraz z rodziną do Tirany, gdzie ukończył szkołę. Odbył studia z zakresu stomatologii, w Austrii[3]. Po powrocie do kraju pracował przez pewien czas w klinice stomatologicznej, prowadzonej przez jego wuja. Szybko jednak porzucił tę pracę na rzecz kariery scenicznej. Po raz pierwszy występował na scenie, jeszcze w czasie nauki w gimnazjum w Tiranie. Po porzuceniu zawodu stomatologa związał się z grupa teatralną, kierowaną przez Mihala Popiego. Sławę przyniosły mu koncerty w Tiranie i Szkodrze, na których śpiewał, grał na gitarze i skrzypcach. Pracę zawodowego aktora rozpoczął w 1948 r. w Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor) w Tiranie, debiutując rolą rolę Shaqira agi w komedii Prefekt Besima Levonji. W tym zespole zagrał ponad 80 ról, głównie w dramatach albańskich, ale także w dramatach Szekspira, Czechowa, Schillera i Brechta.

W filmie zadebiutował w roku 1961 rolą w filmie Debatik. Zagrał w 30 filmach, cztery jego role doczekały się nagród państwowych. Zmarł w hotelu Vollga w Durrësie, w trakcie realizacji filmu Pranvere e hidhur, w którym grał rolę fotografa[4].

W 25. rocznicę śmierci został odznaczony przez Prezydenta Bamira Topiego Orderem Honor Narodu (alb. Nderi i Kombit). Syn Aleksandra Prosiego, Aristidh jest także aktorem i śpiewakiem, solistą Orkiestry Symfonicznej Albańskiego Radia i Telewizji.

Role filmowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ARTISTI I POPULLIT SANDËR PROSI - ATDHETAR I FLAKTË NË JETË DHE NË ART (alb.). shkoder.net. [dostęp 2020-01-28].
  2. Informacja o pochodzeniu aktora
  3. Robert Elsie: Historical Dictionary of Albania. Plymouth: Scarecrow Press, Inc., 2010, s. 371, seria: Historical Dictionaries of Europe, No. 75. ISBN 978-0-8108-6188-6. (ang.)
  4. History of "Vollga" hotel, from Italians to the death of Sander Prosi

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleksandër Prosi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy