Aleksander Arkuszyński


Aleksander Arkuszyński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander Arkuszyński ps. Maj (ur. 27 lutego 1918 w Dąbrowie nad Czarną, zm. 1 kwietnia 2016 w Ksawerowie) – generał brygady Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Autor książki „Przeciw dwóm wrogom” opisującej dzieje AK i ROAK na terenie swego rejonu.

Życiorys | edytuj kod

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Jako dowódca drużyny 18 pułku piechoty walczył w kampanii wrześniowej. Dostał się do niewoli niemieckiej z której uciekł i wrócił do domu[1]. Od połowy lutego 1944 roku pełnił funkcję dowódcy nad partyzanckim oddziałem „Grom”. W lipcu 1944 w ramach akcji „Burza” został wcielony ze swym oddziałem do 25 pp AK, gdzie zostaje dowódcą plutonu. Uczestnik wielu starć z wrogiem m.in. na Krzyżówkach pod Kawęczynem i Diablej Górze, w Goleszach, Polichnie, Brzustowie, Dąbrówce, Trzech Morgach, Klementynowie, Moszczenicy, Ręcznie, Mierzynie, Małych Końskich, Srocku, Rozprzy, Ojrzeniu, Petrykozach, gajówce Gazomka i Zieleń, Rożenku, Jaworze, Stefanowie, Jastrzębiu. W 1949 roku został aresztowany i osądzony pod fałszywymi zarzutami. Po blisko 3-letnim śledztwie Wojewódzki Sąd w Łodzi uniewinnił go.

24 kwietnia 2008 Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady.

W 2013 w uznaniu wybitnych zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za upowszechnianie wiedzy o działalności Polskiego Państwa Podziemnego w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[2][3].

Honorowy obywatel Piotrkowa Trybunalskiego i Pabianic.

Zmarł 1 kwietnia 2016 w Ksawerowie w wieku 98 lat[1].

Bibliografia | edytuj kod

  • Arkuszyński Aleksander „Przeciw dwóm wrogom”, Łódź 1995.
  • Kopa Mirosław, Arkuszyński Aleksander, Kępińska-Bazylewicz Halina „Dzieje 25 pp Armii Krajowej”, Łódź 2001.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Zmarł gen. Aleksander Arkuszyński "Maj" (pol.). piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl. [dostęp 2016-04-01].
  2. Order Odrodzenia Polski dla gen. A.Arkuszyńskiego. prezydent.pl. [dostęp 2013-02-28].
  3. M.P. z 2013 r. poz. 439
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander Arkuszyński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy