Aleksander Błaszczyk


Aleksander Błaszczyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander Marian Błaszczyk (ur. 4 lutego 1947 w Gliwicach) – polski matematyk, wykładowca akademicki, profesor nauk matematycznych, polityk.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował na filii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która stała się następnie Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, studia ukończył w 1970. W 1974 uzyskał stopień naukowy doktora[1], promotorem pracy był profesor Jerzy Mioduszewski. Habilitował się w 1984. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. Zawodowo od 1970 związany z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na tej uczelni doszedł jako pracownik naukowy do stanowiska profesora zwyczajnego. Został też m.in. prorektorem Wyższej Szkoły Handlowej im. Królowej Jadwigi w Rudzie Śląskiej, kierownikiem Katedry Matematyki i Jej Stosowania w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a także członkiem Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem ponad 40 prac naukowych dotyczących głównie teorii mnogości, topologii i algebr Boole'a. W 2011 został członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma „Wiadomości Matematyczne”.

Wstąpił do Platformy Obywatelskiej, wybrany na przewodniczącego zarządu powiatowego tej partii w Rudzie Śląskiej[2].

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • Aleksander Błaszczyk, Sławomir Turek: Wstęp do matematyki (z elementami zastosowań w ekonomii). Dąbrowa Górnicza: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, 2001.
  • Aleksander Błaszczyk, Sławomir Turek: Teoria Mnogości. Warszawa: PWN, 2007.

Przypisy | edytuj kod

  1. Aleksander Marian Błaszczyk (ang.). The Mathematics Genealogy Project. [dostęp 2013-09-26].
  2. Zarząd w powiecie PO RP w Rudzie Śląskiej. platforma.org. [dostęp 2012-03-18].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleksander Błaszczyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy