Aleksander I (papież)


Aleksander I (papież) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander I (ur. w Rzymie, zm. ok. 116 tamże) – święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej, 6. papież w okresie od ok. 109 do ok. 116[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Nie ma zbyt wielu zapisków historycznych na jego temat. Prawdopodobnie urodził się w Rzymie, jako syn Aleksandra[1]. Legenda mówi, że został ścięty i pochowany przy Via Nomentana. Do końca IX w. błędnie utożsamiano go z inną postacią świętego – męczennika Aleksandra zamordowanego ok. roku 130 na Via Nomentana 3 maja[1]. Św. Ireneusz z Lyonu wspomniał o Aleksandrze I jako piątym z biskupów Rzymu od czasów apostołów, jednak nic nie napisał o jego domniemanym męczeństwie[1].

Należy pamiętać, że mimo iż Aleksander I był biskupem Rzymu, tworząca się organizacja ówczesnego Kościoła nie wyróżniała go jakoś szczególnie spośród innych przywódców chrześcijan. Tak naprawdę w drugim wieku po Chrystusie słowem papież zwracano się do każdego kapłana chrześcijańskiego, a dopiero potem słowo to przylgnęło do najwyższego dostojnika Kościoła[potrzebny przypis].

Wprowadził użytek wody święconej w Kościele. Przypisuje mu się też wprowadzenie obowiązku przebywania w świątyni bez nakrycia głowy dla mężczyzn. Najprawdopodobniej to on wprowadził do kanonu mszy św. słowa „On to, w dzień przed męką...”.

Jego święto liturgiczne przypada na 3 maja[2]. Cerkiew prawosławna wspomina go 16 marca[3].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 20. ISBN 83-06-02633-0.
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 15-16. ISBN 83-7006-437-X.
  3. 16 Μαρτίου (gr.). ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. [dostęp 2017-06-10].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander I (papież)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy