Aleksander Obrenowić


Aleksander I Obrenowić w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aleksander Obrenowić) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Aleksander Obrenowić razem z żoną Dragą Obrenowić

Aleksander I Obrenowić (cyrylica Александар Обреновић), (ur. 14 sierpnia 1876 w Belgradzie, zm. 11 czerwca 1903 tamże) – król Serbii od 1889, syn króla Milana I Obrenowicia i Mołdawianki, Natalii z domu Keszko.

Życiorys | edytuj kod

Do 1893 roku panował pod regencją ojca. W 1894 roku anulował liberalną konstytucję z 1888. Nadane przez niego konstytucje (1895, 1901) ograniczały uprawnienia Skupsztiny. W polityce zagranicznej orientował się na Austrię. Był zwolennikiem rządów absolutnych. Odrzucił ofertę pogodzonych z reżimem radykałów. Niepopularny w społeczeństwie przez swoje rozwiazłe życie. Odrzucił propozycję małżeństwa z księżną Czarnogóry, biorąc za żonę Dragę Mašin (z dworu jego matki, Natalii). W 1899 podczas przejazdu przez Belgrad został postrzelony przez zamachowca[1]. Wraz z żoną Dragą został zamordowany w wyniku spisku oficerów. Jego następcą został Piotr I Karadziordziewić z konkurencyjnej dynastii Karadziordziewiciów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dulcie M. Ashdown Zabójcy królów, wyd. 2002, s. 241
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander Obrenowić" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy