Aleksander Staganowicz


Aleksander Stahanowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aleksander Staganowicz) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alaksandr Stahanowicz, w niektórych źródłach również Aleksander Staganowicz (ur. 25 stycznia 1890 w Niesutyczach koło Nowogródka, zm. 28 grudnia 1988 w Stanach Zjednoczonych[1]) – białoruski polityk II RP, poseł na Sejm II kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z rodziny chłopskiej zamieszkałej w okolicach Nowogródka. Ukończył cztery klasy gimnazjum. Brał udział w pierwszej wojnie światowej[2]. W 1928 objął mandat posła II kadencji z listy ugrupowania „Zmahańnie za Intaresy Robotnikau i Sielian” w okręgu Nowogródek. W Sejmie II kadencji był członkiem i skarbnikiem Białoruskiego Klubu Chłopo-Robotniczego „Zmahannie”.

4 czerwca 1928 decyzją większości poselskiej został wydany sądowi za przynależność do „Hramady”. W lutym 1929 Sejm zadecydował o wygaśnięciu jego mandatu.

Przebywał w polskim więzieniu pod zarzutem działalności antypaństwowej. Podczas II wojny światowej aktywnie uczestniczył w białoruskiej działalności społeczno-politycznej pod okupacją niemiecką, po czym musiał emigrować. Najpierw mieszkał w Niemczech, a następnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł. Był wiceprezydentem Rady Białoruskiej Republiki Ludowej[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Стагановічы: успаміны з жыцця і жыццё ўспамінаў (biał.). „Nowy Czas”, 2015-03-17. [dostęp 2020-04-03].
  2. a b Успаміны пасла: невядомыя мемуары беларускага палітыка (biał.). „Nasza Niwa”, 2011-03-27. [dostęp 2020-04-03].

Bibliografia | edytuj kod

  • Jacek Majchrowski (red.), Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej, Warszawa 1994
  • Успаміны пасла / Аляксандр Стагановіч; прадм. А.В. Пашкевіча; камент. А.В. Пашкевіча, А.Э. Гардзіенкі. — Мінск: Лімарыус, 2011. — 270 с.: іл. — (Беларуская мемуарная бібіліятэка).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander Staganowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy