Aleksander Woźniak


Aleksander Woźniak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander Woźniak, ps. Alek (ur. 11 czerwca 1975) – kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, realizator dźwięku, aranżer.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pracuje i mieszka w Chorzowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale Edukacji Muzycznej, specjalność dyrygencka. Kompozycji uczył się u Adama Walacińskiego, a realizacji dźwięku min. u Petera Siedlaczka i Charlesa Dye.

Pierwszym zespołem, który założył w roku 1991 była rockowa grupa chrześcijańska Chamal. W owym czasie zdobywała liczne nagrody muzyczne: wśród nich Grand Prix na Festiwalu GaudeFest w Ustroniu (1995). Z tego okresu pochodzą pierwsze kompozycje i teksty piosenek min.: Zawołaj mnie.

W okresie studiów Aleksander Woźniak założył na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zespoły: Rice Cakes z wokalistką Pauliną Kujawską oraz Slavtone z saksofonistą Krzysztofem Kapelem. Zespoły wykonywały wyłącznie kompozycje autorskie i prężnie działały na "polu" akademickim. W tym czasie został pianistą w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Równolegle działał jako realizator dźwięku na śląskiej scenie muzycznej.

W roku 1998 wyjechał do Warszawy i rozpoczął współpracę z grupą producencką Adama Abramka i Pawła Sota przy produkcji płyt takich artystów jak: Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska, Beata Kozidrak, Seweryn Krajewski, czy Andrzej Piaseczny. Współpraca ta trwała do roku 2003. W tym czasie był również realizatorem dźwięku w Izabelin Studio. W międzyczasie wraz z Jackiem Gałuszką skomponował muzykę do Psalmów, które ukazały się na płycie Lednica 2000. Pieśni wykonywane są na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do dziś i znane w kręgach chrześcijańskich.

W roku 2003 rozpoczął współpracę z reżyserem Cezarym Domagałą przy realizacji przedstawień teatralnych Cafe Sax i Niech żyje bal – współaranżacja, kierownictwo muzyczne spektakli w Toruniu, Rzeszowie i Sosnowcu. Również w roku 2003 wraz z Andrzejem Lampertem i Sebastianem Kowolem założył zespół PIN, w którym to jest kompozytorem lub współkompozytorem muzyki i autorem tekstów do większości piosenek, oraz współproducentem muzycznym. Debiutancka płyta 0001 została ciepło przyjęta zarówno przez krytykę jak i publiczność. W sierpniu 2008 roku ukazała się ich druga płyta zatytułowana Muzykoplastyka. To z niej pochodzą piosenki Niekochanie, Pójdę pod wiatr, jak najdalej oraz Wino i śpiew. W maju 2011 roku ukazała się trzecia płyta grupy PIN. Na niej znalazły się piosenku takie jak Film o sobie – singiel promujący płytę o tym samym tytule, oraz bonus – piosenka z 2009 roku Konstelacje.

W 2010 roku powołał do życia ethno-popowy zespół Yejku, w którym jest kompozytorem i producentem muzycznym.

23.01.2012 roku ukazała się płyta Andrzeja Piasecznego To co dobre, na której znalazła się kompozycja Aleksandra Woźniaka do słów Andrzeja Piasecznego pt.Okruchy z jesieni.

W 2012 roku zajął się produkcją płyty Krzysztofa Respondka Taki świat kupuję (premiera w kwietniu 2013 roku), na której znalazły się w większości teksty i kompozycje Aleksandra Woźniaka. Na płycie gościnnie wystąpił również Marcin Wyrostek w drugim singlu Góra złota. Pierwszym singlem była piosenka Gdy wrócę.

Wybrana dyskografia | edytuj kod

Z różnymi artystami | edytuj kod

Z zespołem PIN | edytuj kod

Koncert PINu

Płyty:

Single:

Wybrane piosenki autorskie | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

  • 1995 Grand Prix – GaudeFest – zespół CHAMAL
  • 2000 Złota Płyta za sprzedaż płyty Kasi Kowalskiej 5
  • 2009 Nagroda Publiczności, Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn (zespół PIN)
  • 2009 Nagroda Eska Music Awards 2009 w kategorii Video Roku do piosenki 'Niekochanie' PIN
  • 2010 Nagroda Radia Wawa "Złoty Dziób" (PIN – Zespół roku 2009)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander Woźniak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy