Aleksander Zawiałow


Aleksandr Zawjałow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aleksander Zawiałow) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksandr Aleksandrowicz Zawjałow (ros.: Александр Александрович Завьялов, ur. 2 czerwca 1955 w Moskwie) – rosyjski biegacz narciarski reprezentujący Związek Radziecki, trzykrotny medalista olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Lake Placid w 1980 r. Zdobył tam brązowy medal w biegu na 50 km techniką klasyczną, w którym lepsi okazali się jedynie zwycięzca Nikołaj Zimiatow z ZSRR oraz drugi na mecie Juha Mieto z Finlandii. Na tych samych igrzyskach zajął także 7. miejsce na dystansie 15 km stylem klasycznym. Największe sukcesu osiągnął jednak na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie w 1984 r. Wywalczył srebrny medal w biegu na 30 km techniką dowolną ulegając jedynie Zimiatowowi. Ponadto wraz z Zimiatowem, Ołeksandrem Batiukiem i Władimirem Nikitinem zdobył także srebrny medal w sztafecie 4x10 km.

Startował także na mistrzostwach świta w Oslo 1982 r. Wspólnie z Nikitinem, Batiukiem i Jurijem Burłakowem sięgnął tam po złoty medal w sztafecie. Zawjałow zdobył ponadto srebrny medal w biegu na 15 km techniką dowolną ulegając jedynie Oddvarowi Brå z Norwegii. Startował także w biegu na 30 km techniką dowolną oraz w biegu na 50 km techniką klasyczną, w obu przypadkach zajmując 6. miejsce. Na kolejnych mistrzostwach świata już nie startował.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonach 1980/1981 oraz 1982/1983, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej.

Zawjałow jest także trzykrotnym mistrzem Związku Radzieckiego: w biegu na 30 km w 1983 r. oraz w sztafecie w latach 1979 i 1982. Po zakończeniu kariery sportowej w 1984 r. został działaczem sportowym. Pełnił także funkcję prezesa Rosyjskiej Federacji Narciarskiej. W 1983 r. został odznaczony orderem Lenina.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach (po 1982 r.) | edytuj kod

Miejsca na podium (po 1982 r.) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Aleksandr Batiuk, Aleksandr Zawjałow, Władimir Nikitin, Nikołaj Zimiatow
  2. Skład drużyny: Władimir Nikitin, Aleksandr Batiuk, Jurij Burłakow, Aleksandr Zawjałow

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleksander Zawiałow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy