Aleksandria koło Białej Cerkwi


Na mapach: 49°48′40,6″N 30°03′49,8″E/49,811278 30,063833

Aleksandria (park dendrologiczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aleksandria koło Białej Cerkwi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Galeria Kaskada wodna Główne wejście do parku Aleksandria na mapie z 1889 r.

Aleksandria (ukr. Олександрія, Ołeksandrija) – dawny park przypałacowy, obecnie park dendrologiczny w Białej Cerkwi na Ukrainie.

Historia | edytuj kod

Znajdowała się tutaj rezydencja wzniesiona i nazwana na cześć żony Franciszka Ksawerego Branickiego Aleksandry Engelhardt. Pałac w latach 1793–1797 został otoczony parkiem, który przekształcano do ok. 1850. Rezydencja wraz z otoczeniem należała do polskiego rodu Branickich do wybuchu rewolucji bolszewickiej, obecnie tutejszy park jest jednym z najstarszych na Ukrainie. Od czasu powstania Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej zespół pałacowo-parkowy zaczął popadać w ruinę. Obecnie na jego terenie znajduje się Park Dendrologiczny Państwowego Ogrodu Botanicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, który zajmuje powierzchnię 297 hektarów i stanowi zarówno największy park dendrologiczny, jak i posiadający największą kolekcję roślin na terenie Ukrainy.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleksandria koło Białej Cerkwi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy