Aleksiej Mariesjew


Aleksiej Mariesjew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksiej Pietrowicz Mariesjew, ros. Алексей Петрович Маресьев (ur. 20 maja 1916 w Kamyszynie, zm. 18 maja 2001 w Moskwie) – radziecki pilot, pułkownik Armii Czerwonej, Bohater Związku Radzieckiego (1943), którego mocno zbeletryzowane losy przedstawił Borys Polewoj w Opowieści o prawdziwym człowieku.

Miał na koncie cztery samoloty niemieckie[1], gdy 4 kwietnia 1942 roku jego myśliwski dolnopłat I-16 został zestrzelony nad Starą Russą okupowaną wtedy przez Niemców. Ciężko ranny zdołał przedostać się poza odległą o 18 km linię frontu. Z powodu odniesionych obrażeń amputowano mu obie nogi poniżej kolan.

Mimo kalectwa postanowił wrócić do latania, w którym to celu poddał się intensywnym ćwiczeniom fizycznym. Jednocześnie przystosowywał swe protezy do zgrania z orczykiem. W rezultacie tych zabiegów mógł − w czerwcu 1943 roku − podjąć ponownie loty bojowe.

W sierpniu tegoż roku zestrzelił trzy niemieckie myśliwce Fw 190. W ciągu całej wojny odbył 86 lotów bojowych i zestrzelił 11 samolotów wroga. W roku 1944 wstąpił do KPZR, a dwa lata później odszedł do cywila.

W 1952 roku ukończył szkołę partyjną w Moskwie, a w 1956 obronił doktorat z historii i zaczął działać w komitecie weteranów.

Zmarł na atak serca 18 maja 2001 roku, tuż przed swymi 85. urodzinami.

Spis treści

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. S. Żerko, Biograficzny leksykon II wojny światowej, Poznań 2013, s. 261.

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksiej Mariesjew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy