Aleksy (Antipow)


Aleksy (Antipow) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksy, imię świeckie Leonid Pietrowicz Antipow (ur. 18 sierpnia 1956 w Staro-Boriskinie) – rosyjski biskup prawosławny.

W 1978 ukończył technikum w Bugulmie z tytułem technika-mechanika. W latach 1974–1976 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Następnie podjął naukę teologii w seminarium duchownym w Moskwie. W jej trakcie, 4 grudnia 1983, został wyświęcony na diakona przez arcybiskupa dmitrowskiego Aleksandra. Ten sam duchowny wyświęcił go na kapłana 25 lutego 1984. W tym samym roku ks. Antipow ukończył seminarium i podjął dalsze studia w Moskiewskiej Akademii Duchownej, ukończone w 1991[1]. W 1998 został podniesiony do godności protoprezbitera. Został następnie rektorem seminarium duchownego w Orenburgu i przewodniczącym oddziału nauczania religii i katechizacji przy eparchii orenburskiej[1].

10 marca 2012 złożył wieczyste śluby mnisze przed metropolitą orenburskim i buzułuckim Walentym, przyjmując imię Aleksy na cześć metropolity kijowskiego Aleksego. 16 marca tego samego roku został nominowany na biskupa buzułuckiego i soroczyńskiego, pierwszego ordynariusza nowo powołanej eparchii. W związku z tą nominacją 18 marca 2012 otrzymał godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się 25 marca tego samego roku w cerkwi św. Mikołaja w Moskwie-Chamownikach z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, orenburskiego i saraktaszyńskiego Walentego, arcybiskupa istrińskiego Arseniusza, biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza, podolskiego Tichona oraz orskiego i gajskiego Ireneusza[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Хиротония архимандрита Алексия (Антипова) во епископа Бузулукского и Сорочинского
Sobór Biskupów Rosyjskiego Kościoła PrawosławnegoPatriarcha Święty Synod Metropolici Arcybiskupi Biskupi ordynariusze Biskupi pomocniczy

Szablon uwzględnia hierarchów podlegających bezpośrednio patriarsze Moskwy, duchownych Estońskiego Kościoła Prawosławnego oraz Łotewskiego Kościoła Prawosławnego. Biskupi działający w ramach pozostałych Kościołów autonomicznych i egzarchatów Kościoła występują w odrębnych szablonach.

Na podstawie artykułu: "Aleksy (Antipow)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy