Alena Procházková


Alena Procházková w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alena Procházková (ur. 9 sierpnia 1984 w Bańskiej Bystrzycy) – słowacka biegaczka narciarska, złota medalistka mistrzostw świata młodzieżowców.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Alena Procházková pojawiła się 15 grudnia 2001 roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Ramsau, gdzie zajęła 41. miejsce w biegu łączonym na 10 km. W 2002 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Schonach, gdzie jej najlepszym wynikiem było 47. miejsce w sprincie techniką dowolną. Najlepszy wynik w tej kategorii wiekowej osiągnęła podczas mistrzostw świata juniorów w Stryn w 2004 roku, gdzie zajęła 13. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. W kategorii młodzieżowców najlepiej prezentowała się w 2007 roku na mistrzostwach świata młodzieżowców w Tarvisio, gdzie zdobyła złoty medal w sprincie stylem klasycznym, a w biegu łączonym na 15 km i biegu na 10 km stylem dowolnym była czwarta.

W Pucharze Świata zadebiutowała 11 grudnia 2004 roku w Tesero, gdzie zajęła 58. miejsce w biegu łączonym. Pierwsze pucharowe punkty zdobyła jednak dopiero 22 stycznia 2006 roku w Oberstdorfie, zajmując 27. miejsce w sprincie klasykiem. W klasyfikacji generalnej sezonu 2005/2006 zajęła ostatecznie 98. miejsce. Pierwszy raz na podium stanęła 1 grudnia 2007 roku w Ruce, gdzie była trzecia w sprincie techniką klasyczną. Najlepiej prezentowała się jednak w sezonie 2008/2009, który ukończyła na osiemnastej pozycji. Wtedy też odniosła swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo – 16 stycznia 2009 zwyciężyła w sprincie klasykiem w Vancouver.

Pierwszą dużą seniorską imprezą w jej karierze były mistrzostwa świata w Val di Fiemme w 2003 r. Zajęła tam 49. miejsce w biegu na 10 km klasykiem oraz 62. miejsce w biegu łączonym na 10 km. Najlepiej wypadła jednak podczas mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku, gdzie była szósta w sprincie techniką dowolną. Startowała także na igrzyskach olimpijskich w Turynie w 2006 roku, gdzie zajęła między innymi 23. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver sprint klasykiem zakończyła na osiemnastej pozycji.

Procházková startowała także zimowej uniwersjadzie zdobywając srebrne medale w biegu na 5 km stylem dowolnym i biegu łączonym na 10 km podczas uniwersjady w Turynie w 2007 roku oraz cztery złote medale na uniwersjadzie w Erzurum w 2011 roku: w sprincie stylem dowolnym, biegu łączonym na 10 km, biegu na 15 km stylem dowolnym oraz mieszanym sprincie drużynowym.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23) | edytuj kod

Uniwersjada | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie | edytuj kod

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie | edytuj kod

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata | edytuj kod

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Alena Procházková, Daniela Kotschová
  2. a b Skład drużyny: Alena Procházková, Barbora Klementová
  3. Skład drużyny: Katarína Garajová, Alena Procházková
  4. Skład drużyny: Barbora Klementová, Alena Procházková
  5. Skład drużyny: Alena Procházková, Magdaléna Števicová, Katarína Garajová, Daniela Kotschová
  6. Skład zespołu: Alena Procházková, Peter Mlynár
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alena Procházková" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy