Alfons de Beauchamp


Alfons de Beauchamp w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alfons de Beauchamp – postać fikcyjna z powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo. Młody dziennikarz z paryskiej gazety. Żądny sławy, lecz nie pozbawiony zasad honoru. Członek przyjacielskiej paczki Albert de Morcerf, do której należeli również baron Franz d’Epinay, Lucjan Debray oraz baron Raul de Chateau-Renaud. Oprócz powieści Dumasa występuje również w książce François Taillandiera Pamiętniki hrabiego Monte Christo.

Rola w powieściach | edytuj kod

  • Hrabia Monte Christo – Alfons de Beauchamp należy do grona przyjaciół wicehrabiego Alberta de Morcerf. Razem z nim przybywa do Rzymu na karnawał, gdzie poznaje hrabiego Monte Christo. Później, gdy hrabia zamieszkuje w Paryżu, Alfons staje się mimowolnie pomaga mu w dokonaniu zemsty na Fernandzie Mondego. Jego gazeta bowiem opublikowała artykuł, który ujawnił, iż ojciec Alberta dopuścił się zdrady i zabójstwa Ali Paszy podczas powstania Greków o niepodległość. Albert poczuł się urażony tym artykułem i zagroził, że wyzwie Alfonsa na pojedynek, jeśli ten nie wycofa artykułu. Beauchamp jednak oznajmił, że artykuł można wycofać, ale dopiero wtedy, gdy cała sprawa zostanie dokładnie zbadana. Wówczas można umieścić w gazecie sprostowanie. Sprostowanie jednak nie nastąpiło, gdyż Alfons, by je zrealizować, posłał po informacje do Janiny. Te jednak tylko potwierdziły winę hrabiego de Morcerf. Beauchamp zamiast wydać w gazecie te rewelacje oddał je Albertowi, który na miejscu je spalił mając nadzieję, że nie ujrzą one światła dziennego. Przeliczył się jednak, gdyż inna gazeta nie wiedzieć jak zdobyła te informacje i opublikowała je. W dodatku nieco później odbył się proces Fernanda Mondego, hrabiego de Morcerf przez Izbą Parów, na którym udowodniono winy „bohatera Janiny”. Alfons był świadkiem tych wszystkich wydarzeń i zrelacjonował je potem Albertowi. To dzięki Alfonsowi Albert doszedł do tego, iż całą sprawę wyreżyserował hrabia Monte Christo. Niedługo potem Beauchamp był jednym z sekundantów Alberta podczas jego pojedynku z hrabią, do którego ostatecznie jednak nie doszło (Albert przeprosił bowiem Monte Christa).
  • Pamiętniki hrabiego Monte Christo – w tej książce Alfons jest głównym bohaterem, a powieść jest w dużej części jego wspomnieniami. Alfons po wydarzeniach opisanych w powieści Dumasa zajmuje się swoimi sprawami, aż do czasu, kiedy ponownie spotyka hrabiego Monte Christo. Odwiedza go w jego afrykańskiej posiadłości i spisuje jego wspomnienia, dodając do nich również opowieść Hayde. Gdy pamiętniki są już ukończone hrabia rusza w kolejną podróż, a Alfons wraca do Paryża, gdzie spotyka Franza d’Epinay i rozmawia z nim na temat hrabiego Monte Christo. Gdy hrabia umiera Alfons jako jeden z niewielu zjawia się na jego pogrzebie.

Alfons de Beauchamp w filmie | edytuj kod

W 8 odcinkowym serialu telewizyjnym Hrabia Monte Christo z 1998 r. postać Alfonsa de Beauchamp zagrał aktor Patrick Bouchitey.

Bibliografia | edytuj kod

  • Aleksander Dumas: Hrabia Monte Christo. Państwowe Wydawnictwo Iskry. Warszawa 1988
  • François Taillandier: Pamiętniki hrabiego Monte Christo. Wydawnictwo Książnica. Katowice 2005
  • Henri Troyat: Dumas-Piąty muszkieter. Wydawnictwo Książkowe. Warszawa 2007
  • Andre Maurois: Trzej panowie Dumas. Warszawa: Muza. 1998
Na podstawie artykułu: "Alfons de Beauchamp" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy