Alfred F. Majewicz


Alfred F. Majewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alfred Franciszek Majewicz (ur. 14 stycznia 1949 w Stęszewie[1]) – polski językoznawca i filolog[2]. Do jego zainteresowań naukowych należą: językoznawstwo typologiczne, ogólne i orientalne, etnografia ludów pierwotnych, antropologia kulturowa[1]. Profesor UAM i UMK, visiting professor kilku uniwersytetów zagranicznych (Japonia, Niemcy), poliglota znający 10 języków biegle i 40 biernie. Autor publikacji Języki świata i ich klasyfikowanie[1].

Życiorys | edytuj kod

Autor ponad 300 publikacji naukowych, w tym ponad 70 książek dotyczących przede wszystkim ludów i języków Dalekiego Wschodu (Japonia, Chiny, Tajlandia, Papua-Nowa Gwinea) i Syberii, a w szczególności Ajnów, Oroków, Niwchów, Udegejów, Japończyków oraz mniejszości etnicznych Azji Południowo-Wschodniej.

Inicjator, wydawca i współwydawca kilku czasopism naukowych o zasięgu światowym, inicjator i współinicjator kilku dużych międzynarodowych projektów badawczych (w tym ICRAP, rekonstruującego spuściznę naukową Bronisława Piłsudskiego), twórca i współtwórca kilku instytucji i organizacji naukowych (m.in. Katedry Orientalistyki UAM, International Institute of Ethnolinguistic and Oriental Studies – instytut naukowy, wydawnictwo, biblioteka i archiwa, Pracowni Języka i Kultury Japońskiej UMK), inicjator i uczestnik licznych ekspedycji na badania terenowe do ponad 20 krajów.

Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 1993 r. Był profesorem zwyczajnym w Katedrze Orientalistyki Wydziału Neofilologii UAM i w Zakładzie Japonistyki Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu[3].

Członek kilkunastu towarzystw naukowych, organizator kilku dużych konferencji międzynarodowych, współwydawca lokalnej gazety.

Mieszka w Stęszewie, gdzie znajduje się jego rodzinny dom, w którym zgromadzono olbrzymi zbiór arcydzieł orientalistycznych.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Majewicz Alfred F., [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-04-06] [zarchiwizowane z adresu .
  2. Majewicz, Alfred Franciszek, 1949-, Databáze Národní knihovny ČR [zarchiwizowane z adresu 2020-04-05]  (cz.).
  3. Prof. dr hab. Alfred F. Majewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-04-06] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Alfred F. Majewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy