Alice Springs


Na mapach: 23°42′01,77″S 133°52′50,15″E/-23,700492 133,880597

Alice Springs w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alice Springs – miasto położone w Terytorium Północnym w Australii. Według spisu ludności z (2011), zamieszkuje je 25 186 osób[2] – jest to trzecie co do wielkości miasto Terytorium Północnego. W języku angielskim, szczególnie w Australii, nazywa się je często „the Alice”. Tereny, na których się znajduje są nazywane przez zamieszkujące je plemię aborygeńskie Ardente „Mparntwe”.

Alice Springs jest najbardziej znane z powieści Nevila Shute’a Miasteczko jak Alice Springs, w odległości 400 kilometrów od niego znajduje się także słynne Uluru.

W leżącym w pobliżu Pine Gap znajduje się ważna stacja radarowa i wczesnego ostrzegania obsługiwana przez armię amerykańską i australijską, w której pracuje ponad 700 osób.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwotna nazwa miasta to Stuart, zostało założone jako przystanek dla podróżujących z północy na południe na grzbietach wielbłądów osadników. Zbudowano wtedy stację telegraficzną niedaleko źródła Alice, nazwanego tak na cześć żony sir Charlesa Todda, poczmistrza generalnego Australii Południowej, na cześć którego z kolei nazwano (zazwyczaj suchą) rzekę Todd River. W 1929 do miasta dotarła linia kolejowa (zwana dziś The Ghan) z Adelaide (w 2004 przedłużona do Darwin). W 1933 po długotrwałej debacie zmieniono nazwę miasta na Alice Springs, niemniej droga prowadząca z Adelajdy do Darwin i przechodząca przez Alice nadal nosi nazwę „autostrada Stuart”.

Geografia | edytuj kod

Położone niemal dokładnie w środku kontynentu australijskiego.

Klimat | edytuj kod

W mieście panuje klimat subtropikalny typu półpustynnego.

Transport | edytuj kod

W Alice Springs funkcjonuje regionalny port lotniczy Alice Springs. Ponadto działa tu stacja kolejowa Alice Springs. Miasto przecina linia kolejowa Adelaide–Darwin(ang.) / The Ghan oraz droga międzystanowa Stuart Highway.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 2006 Census QuickStats: Alice Springs (Urban Centre/Locality).
  2. 2011 Census QuickStats. Alice Springs. Australian Bureau of Statistics. [dostęp 2014-09-06].
  3. Bureau of Meteorology: Climate statistics for Australian locations. Alice Springs Airport.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasteczko):
Na podstawie artykułu: "Alice Springs" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy