Alicja Hansen


Alicja Hansen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alicja Hansen – postać z utworów Joanny Chmielewskiej, wzorowana na rzeczywistej przyjaciółce autorki - Alicji Schlichtkrull i posiadająca wiele jej rzeczywistych cech[1].

Alicja Hansen po raz pierwszy pojawia się w twórczości Chmielewskiej w powieści Wszyscy jesteśmy podejrzani, gdzie jest jedną z wielu pracownic biura projektów. W międzyczasie przeprowadza się do duńskiego Allerød (w rzeczywistości Birkerød). W następnej książce, Krokodyl z Kraju Karoliny jest w przededniu własnego ślubu i staje się ofiarą nieudanej zbrodni. Jako główna bohaterka występuje dopiero w powieści Wszystko czerwone, gdzie jest celem serii zamachów, nieudanych głównie ze względu na własne roztargnienie, brak zamiłowania do porządku i zapraszanie ogromnej liczby gości[2]. Jako główna bohaterka pojawia się jeszcze w powieściach "Kocie worki" i "Byczki w pomidorach" oraz raz opisana w krzywym zwierciadle w powieści "Harpie" pod imieniem Felicja. Epizodycznie również w Całym zdaniu nieboszczyka, "Szajce bez końca" i "Zapalniczce".

Natura Alicji jest opisana w Krokodylu z Kraju Karoliny:

A Alicja miała charakter apolityczny, można po­wiedzieć nie ograniczony czasem i przestrzenią, taki, co to nie zna granic ni kordonów... Istniało dla niej tylko jedno kryterium: ktoś był przyzwoitym czło­wiekiem albo nie. Poza tym mógł sobie być czym­kolwiek i reprezentować dowolne poglądy. Obojętne. Pewne rzeczy jednak i pewne zajęcia wykluczały w jej oczach przyzwoitość i takim zajęciem było między innymi szpiegostwo, niezależnie od skali. Jednakowo negatywnie odnosiła się do skarżypyty w przedszko­lu i do międzynarodowego asa wywiadu. Uznawała atak z bagnetami na czołgi, ale nie uznawała naj­bardziej nawet patriotycznej pracy, z którą się trzeba było ukrywać[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Marta Węgiel: Jak wytrzymać z Joanną Chmielewską. Jolanta Jawornicka Agencja Wydawnicza, 2003. ISBN 68355333.
  2. Joanna Chmielewska: Wszystko czerwone. Warszawa: Kobra, 2006. ISBN 83-88791-77-X.
  3. Joanna Chmielewska: Krokodyl z Kraju Karoliny. Warszawa: Nowa, 2009. ISBN 978-83-88791-80-2.

Bibliografia | edytuj kod

Joanna Chmielewska: Autobiografia t. 2, 3, 5, 7. Kobra, 2006. ISBN 83-88791-75-3.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Alicja Hansen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy