Alien Ant Farm


Alien Ant Farm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alien Ant Farm – zespół muzyczny grający rock alternatywny. Założony został w roku 1995 w Riverside w Kalifornii. Pierwszy koncert miał miejsce 15 czerwca 1996 roku.

Spis treści

Historia zespołu | edytuj kod

Formacja Alien Ant Farm została utworzona w 1995 roku w Kalifornii przez następujących członków: Dryden Mitchell, Mike Cosgrove, Terry Corso i Tye Zamora. Na początku kapela nagrała wiele niezależnych albumów (między innymi Greatest Hits w roku 1999).

W roku 2001 za sprawą cover'u utworu Michaela Jacksona "Smooth Criminal" odnieśli swój pierwszy poważny sukces. Album, na którym znajdował się ów cover, nosił nazwę ANThology. Krążek ten został odznaczony jako jeden z najlepiej sprzedających się albumów w USA w 2001 roku oraz otrzymał tytuł platynowej płyty. Po wydaniu ANthology grupa nagrała utwór do filmu American Pie 2 pod tytułem "Good (For A Woman)", a do filmu Spider-Man – "Bug Bytes".

Po wielu trasach koncertowych (w USA, Europie i Azji), w roku 2002 grupie przytrafił się poważny wypadek. Po drodze do Portugalii autobus zespołu uderzył w jadącą z naprzeciwka cysternę. Kierowca autobusu jak i cysterny zginęli na miejscu, natomiast członkowie AAF odnieśli poważne obrażenia, między innymi złamania kręgów szyjnych u Drydena Mitchella czy złamania kończyn u Terry'ego Corso.

Po roku przerwy zespół wydał swój drugi album zatytułowany truANT, którego producentami byli bracia DeLeo z formacji Stone Temple Pilots. Album ten nie odniósł już tak wielkiego sukcesu jak poprzedni. Mniej więcej rok po wydaniu albumu od zespołu odszedł gitarzysta Terry Corso z niewiadomych do dziś przyczyn. Pod koniec roku 2004 nowym gitarzystą zespołu został Joe Hill, przyjaciel pozostałych członków jeszcze z czasów szkolnych. W grudniu napisali utwór pt. "Dark In Here" na potrzeby gry The Punisher.

W styczniu 2005 zespół ogłosił, iż zaczyna nagrywać nowy album w Malibu. Gdy nadszedł czas wydania płyty, zaczęły się kłopoty – wytwórnia Geffen Records nie zgodziła się na wydanie nowej płyty zatytułowanej 3rd Draft. Zespół postanowił ruszyć w trasę koncertową bez względu na to czy wytwórnia się zgodzi, czy też nie. Po wytłoczeniu kilkuset płyt na własną rękę, sprzedawali swój własny album na koncertach.

W 2006 roku album 3rd Draft wydano pod tytułem Up in the Attic przy współpracy z wytwórnią Universal Records.

W roku 2007 zespół przeżył kryzys, nieoficjalnie już nie istniał. W roku 2008 Mike Cosgrove w jednym z wywiadów radiowych oznajmił, że zespół zaplanował trasę koncertową (między innymi w Japonii) wraz z oryginalnymi członkami (Terry, Tye), którzy parę lat temu opuścili grupę. Na chwilę obecną nie wiadomo nic na temat nowego albumu.

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Alien Ant Farm | Biography & History | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
 2. Alien Ant Farm | Billboard
 3. ChartArchive - The Chart Archive, www.chartstats.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
 4. Die Offizielle Schweizer Hitparade und Music Community, hitparade.ch [dostęp 2017-11-21] .
 5. charts.org.nz - New Zealand charts portal, charts.org.nz [dostęp 2017-11-21] .
 6. australian-charts.com - Australian charts portal, www.australian-charts.com [dostęp 2017-11-21] .
 7. finnishcharts.com - Finnish charts portal, finnishcharts.com [dostęp 2017-11-21] .
 8. Anthology - Alien Ant Farm | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
 9. https://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?table=SEARCH_RESULTS&artist=Alien%20Ant%20Farm&format=ALBUM&go=Search&perPage=50
 10. Gold/Platinum - Music Canada, musiccanada.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
 11. ARIA Charts - Accreditations - 2001 Albums, www.aria.com.au [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
 12. https://www.bpi.co.uk/bpi-awards/
 13. truANT - Alien Ant Farm | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
 14. Up in the Attic - Alien Ant Farm | Songs, Reviews, Credits | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Alien Ant Farm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy