Alina Bakunowicz-Łazarczyk


Alina Bakunowicz-Łazarczyk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alina Iwona Bakunowicz-Łazarczyk (ur. 15 listopada 1955[1]) – polska okulistka, strabolog, profesor medycyny. Specjalizuje się w okulistyce dziecięcej.

Życiorys | edytuj kod

Dyplom lekarski zdobyła na Akademii Medycznej w Białymstoku (od 2008 roku Uniwersytet Medyczny) i na tej uczelni pracuje do dziś.

Habilitowała się w 1995 roku na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy pod tytułem "Rola biologicznej aktywności płynu podsiatkówkowego w mechanizmach samoistnego odwarstwienia siatkówki". Jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem w Klinice Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku[2]. Należy do Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (była wiceprzewodniczącą, działa m.in. w sekcji okulistyki dziecięcej). Tytuł naukowy profesora nauk medycznych został jej nadany w 2002 roku[3]. Jest podlaskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie okulistyki[4].

Zasiada w radzie naukowej "Magazynu Lekarza Okulisty"[5]. Swoje prace publikowała w czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. w Klinice Ocznej (członek redakcji), Okulistyce oraz Kontaktologii i Optyce Okulistycznej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Alina Iwona Bakunowicz-Łazarczyk. mojepanstwo.pl. [dostęp 2015-05-17].
  2. Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. [dostęp 2015-04-23].
  3. Postanowienie prezydenta RP nr 115–8–02 z dnia 20 sierpnia 2002 r. o nadaniu tytułu profesora (M.P. z 2002 r. nr 44, poz. 661)
  4. Konsultanci Wojewódzcy na Podlasiu - nowa kadencja. oil.org.pl (Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku). [dostęp 2019-03-10].
  5. Rada naukowa. Magazyn Lekarza Okulisty. [dostęp 2015-04-24].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Alina Bakunowicz-Łazarczyk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy