Alkione (córka Eola)


Alkione (córka Eola) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alkione (także Alkyone, Alcyone, gr. Ἀλκυόνη Alkyónē, łac. Alcyone) – postać w mitologii greckiej.

Uchodziła za córkę Eola – króla Magnezji (syna Hellena) lub Eola – władcy wiatrów (syna Hippotesa). Była żoną syna Fosforosa, Keyksa. Z mężem stanowili bardzo szczęśliwe małżeństwo, a że w zarozumialstwie porównywali się do małżeństwa boskiego, bogowie przemienili ich w ptaki: ją w zimorodka, a jego w nurka.

Według innych źródeł Alkione po śmierci Keyksa w katastrofie morskiej rzuciła się do morza, a bogowie, wzruszeni tragedią, zamienili ich oboje w zimorodki[1]. Alkione, jako zimorodek, wiła gniazdo na brzegu morza, a fale ciągle je niszczyły. Zeus (według niektórych źródeł Eol) nakazał wiatrom uspokoić się na siedem dni przed i siedem dni po przesileniu zimowym[1][2]. Są to „dni zimorodka”, kiedy to nie ma burz.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b A Dictionary of Greek and Roman biography and mythology. By various writers. Ed. by William Smith. Illustrated by numerous engravings on wood., quod.lib.umich.edu [dostęp 2018-02-14] .
  2. Latające piękno, [w:] Magazyn Wyspy 7 (7) grudzień 2016, „Issuu”, s. 46-49 [dostęp 2018-02-14]  (ang.).???

Bibliografia | edytuj kod

  • Grimal Pierre Słownik mitologii greckiej i rzymskiej; Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich; 1987; ​ISBN 83-04-01069-0​.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alkione (córka Eola)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy