Almanach (zespół muzyczny)


Almanach (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rockowa grupa wokalno-instrumentalna powstała na początku lat 70. w Skierniewicach. Utworzyli ją uczniowie klasy IIIa Technikum Mechanicznego w Skierniewicach. Swój pierwszy występ dali w 1972 roku z okazji szkolnej akademii 1-majowej. Wystąpili wtedy pod nazwą „Caseta-72”. Początkowy skład zespołu tworzyli: Jacek Maćkowiak – śpiew, Ryszard Nowacki – gitara prowadząca, Andrzej Borzykowski – gitara basowa, Kazimierz Hejhman – gitara podkładowa, Mirosław Dymkowski – perkusja.

Przez pierwsze dwa lata działalności grupa dawała koncerty w szkolnej świetlicy z okazji lokalnych uroczystości i akademii. Zmieniał się też jej skład, ale liderami cały czas byli Maćkowiak i Dymkowski. W czerwcu 1974 roku członkowie zespołu skończyli technikum i ich drogi życiowe się rozeszły. Zespół zawiesił działalność na ponad dwa lata. W październiku 1976 roku z inicjatywy Maćkowiaka i Dymkowskiego reaktywowano grupę, ale już pod nową nazwą „Almanach”.

Miesiąc po reaktywacji, w listopadzie 1976 roku „Almanach” wziął udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Piosenki i Muzyki Młodzieżowej w Żyrardowie. Zdobył II nagrodę dla zespołu i II nagrodę dla wokalisty – Jacka Maćkowiaka.[1] Zespół został też zakwalifikowany do eliminacji międzywojewódzkich w Warszawie.


Dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły podstawowej nr 1 w Skierniewicach, zespół organizował regularne próby na sali gimnastycznej. Na przełomie 1976/77 przygotował nowe utwory, często też koncertował na terenie Skierniewic. W 1977 roku grupa ponownie wzięła udział w Przeglądzie Piosenki i Muzyki Młodzieżowej w Żyrardowie zdobywając tym razem I nagrodę. W kategorii solistów II nagrodę otrzymał Jacek Maćkowiak (pierwszej nagrody nie przyznano).[2] Zespół zaczął koncertować poza Skierniewicami. Wziął udział m.in. w Przeglądzie Piosenki w Łodzi, w XIII Krajowym Festiwalu Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze, gdzie otrzymał Wyróżnienie Specjalne w kategorii debiutów oraz nagrodę pieniężną. O odniesionym sukcesie na festiwalu, gdzie dominowały zespoły jazzowe, napisał nawet ogólnokrajowy miesięcznik „Jazz” ze stycznia 1978 roku[3].

Na początku 1978 roku, dzięki pomocy ZW ZSMP w Skierniewicach, zespół wyjechał na II Ogólnopolski Festiwal Piosenki do Torunia. Ranga festiwalu była duża, ponieważ 10 najlepszych miało zapewniony występ na koncercie debiutów w Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu. Niestety „Almanach” nie zakwalifikował się, choć według członków zespołu zadecydowały o tym względy pozamuzyczne.

Przez kolejne dwa lata grupa brała udział w różnych konkursach oraz dawał komercyjne koncerty. W międzyczasie dochodziło do zmian w składzie zespołu. Odszedł gitarzysta Bogdan Krzyżanowski, zastąpił go Krzysztof Oleszkin, dołączył też klawiszowiec Marek Cybula.

Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku zespół koncertował rzadziej. Na początku 1982 roku z inicjatywy Jacka Maćkowiaka „Almanach” rozpoczął prace w nowym składzie nad nowym repertuarem. Równolegle przygotowywał się do VII Przegląd Piosenki i Muzyki Młodzieżowej. Komponują własne utwory, m.in.: „Jestem tu!”, „Jeden dzień z własnego życia”, „Sposób na życie”, „Słońce” oraz „To Ziemia” (przypadkowa zbieżność z utworem Stana Borysa). Dalsza działalność zespołu przebiegała pod znakiem ciągłych poszukiwań artystycznych.

Na początku 1983 roku przyszedł sukces – grupa dostała się do finału VII Przeglądu Piosenki i Muzyki Młodzieżowej we Wrocławiu. Nie znalazła sponsora, więc zdecydowała się na wyjazd na własny koszt. Tygodniowy pobyt we Wrocławiu przyniósł nowe doświadczenia i znajomości. Kontakty ze znanymi kompozytorami, dziennikarzami oraz wykonawcami. Spotkania z takim już uznanymi zespołami i artystami jak: „Lady Pank”, „Bajm”, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, zachęcił do działania. Przesłuchanie koncertowe wraz z nagraniem radiowym wypadło, wg członków zespołu, dobrze pomimo tremy. Ale grupa ze Skierniewic nie miała szans w starciu z tuzami polskiej piosenki.

W kolejnych latach „Almanach” brał udział w różnych konkursach i przeglądach, ale jego działalność w znaczniej mierze sprowadzała się do grania komercyjnego. Wpłynęło to negatywnie na repertuar i poziom artystyczny. W 1987 roku zespół zakończył działalność.

Spis treści

Skład zespołu | edytuj kod

Cały czas w zespole grali:

 • Jacek Maćkowiak, śpiew,
 • Zbigniew Kubiak, gitara basowa.

oraz inni artyści związani z zespołem w różnych okresach:

 • Mirosław Dymkowski, perkusja,
 • Marek Cybula, instrumenty klawiszowe,
 • Krzysztof Oleszkin, gitara solowa (lutnik, producent gitar elektrycznych),
 • Bogdan Krzyżanowski, gitara,
 • Jan Małaszkiewicz, perkusja,
 • Dariusz Kaszubski, gitara.

Galerie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. „Życie Żyrardowa”, nr 50, 1978 r.
 2. za artykułem w „Życiu Żyrardowa” nr 50 z 1978 roku: „Przykładem może być skierniewicki «Almanach», który na pierwszym przeglądzie zajął drugie miejsce, na drugim — pierwsze, a teraz znowu był drugi. O sukcesie tego zespołu w dużej mierze zadecydował solista Jacek Maćkowiak, który zdecydowanie górował swoimi umiejętnościami wokalnymi. Pod względem muzycznym nie pokazano specjalnie nic nowego, chociaż przebój «Nie widzę ciebie» mógł się podobać.”
 3. Miesięcznik „Jazz”, nr 1, 1978 r.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Almanach (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy