Alois Pražák


Alois Pražák w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alois Pražák (ur. 21 lutego 1820 w m. Uherské Hradiště, zm. 30 stycznia 1901 w Wiedniu) – baron, minister austriacki[1].

Studiował prawo w Ołomuńcu; w 1848 obrany do sejmu morawskiego był sprawozdawcą komisji do ograniczenia podatków, co uczyniło go w kraju popularnym; w parlamencie państwowym należał do prawicy słowiańskiej. W roku 1849 osiadł jako adwokat w Brnie, a w życiu publicznym wziął znowu udział w 1861 r. jako poseł do sejmu krajowego, w 1863 do rady państwa. Jako przywódca umiarkowanego stronnictwa czeskiego w gabinecie Taaffego objął stanowisko ministra bez teki, a w 1881 został ministrem sprawiedliwości. Był przeciwnikiem germanizacji. Rozporządzeniami o języku narodowym przyczynił się do wyzwolenia języka czeskiego spod przewagi niemczyzny. Ustąpił z gabinetu w 1888 r. i pozostał ministrem bez teki. W 1892 r. podał się do dymisji, następnie został mianowany członkiem izby panów[1].

Otrzymał honorowe obywatelstwo Jasła[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).
  2. Honorowi Obywatele Miasta. jaslo.pl, 2014-07-04. [dostęp 2016-07-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alois Pražák" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy