Alpy Ötztalskie


Alpy Ötztalskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wildspitze Weißkugel Hinterer Brochkogel Hintere Schwärze Similaun Mittagskogel K2

Alpy Ötztalskie (niem. Ötztaler Alpen, wł. Alpi Venoste) – pasmo górskie na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższy szczyt to Wildspitze (3768 m n.p.m.). Alpy Ötztalskie to jedno z największych pasm w Alpach Wschodnich. Występują tutaj liczne lodowce. Ponad 300 szczytów przekracza wysokością 3000 m, opadając stromymi ścianami do malowniczych dolin. Nazwa grupy pochodzi od miejscowości Oetz, w dolinie Ötztal. Alpy Ötztalskie znajdują się między dwiema ważnymi drogami biegnącymi z zachodu na wschód: dolinę Innu na północy i dolinę Vinschgau (Val Venosta) na południu.

Główny łańcuch biegnie z zachodu na wschód tworząc granicę między Austrią, a Włochami. Część austriacka (północna) dość znacznie różni się od włoskiej (południowej). Po stronie austriackiej leżą liczne lodowce, a turystyka narciarska jest bardzo dobrze rozwinięta. Rzeki odprowadzające wodę z tych gór płyną z południa na północ trzema dużymi dolinami: Ötztal, Pitztal i Kauner Tal.

Po stronie włoskiej lodowce są małe, w kilku przypadkach lodowce północne sięgają poza granicę międzypaństwową. Rejony te są znacznie mniej popularne co powoduje, iż południowe Alpy Ötztalskie są dość odludne, z wyjątkiem Kurzras w dolinie Schnalstal (gdzie znajduje się kolej linowa prowadząca na Grawand). Rzeki płyną w różnych kierunkach, a niektóre doliny nie są przejezdne samochodami, co zmusza do pieszej wędrówki na część okolicznych szczytów.

Podgrupy Alp Ötztalskich to:

Najwyższe szczyty:

Schroniska:

Ötzi | edytuj kod

19 września 1991 r. dwoje niemieckich turystów znalazło szczątki człowieka, który zmarł ponad 3100 lat p.n.e. Nadano mu imię "Ötzi".

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (łańcuch górski):
Na podstawie artykułu: "Alpy Ötztalskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy