Alstom


Na mapach: 48°53′47″N 2°16′25″E/48,896389 2,273611

Alstom w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 11 lut 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania RegioCitadis – produkt serii Citadis firmy Alstom

Alstom (dawniej GEC Alsthom, początkowo Alsthom) – międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. W roku 2007/2008 Alstom osiągnął sprzedaż przekraczającą 20,9 mld € i zatrudniał ponad 93 500 pracowników w ponad 70 krajach. Siedziba koncernu znajduje się w Levallois-Perret w pobliżu Paryża.

Spis treści

Podstawowe informacje | edytuj kod

Akcje Alstomu wprowadzono na paryską giełdę 22 czerwca 1998. Spółka nie jest już notowana na giełdzie w Londynie (od 17 listopada 2003), ani na NYSE (od sierpnia 2004). Kapitalizacja rynkowa koncernu wynosiła 6,7 mld € na koniec roku 2005.

Historia | edytuj kod

Nazwa | edytuj kod

Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od zbitki słów Alsace (nazwa regionu we Francji) i Thomson (nazwisko inżyniera Elihu Thomsona).

Alsthom | edytuj kod

Przedsiębiorstwo powstało w roku 1928 z połączenia dwóch podmiotów:

Alcatel – Alsthom | edytuj kod

W 1976 firma Compagnie générale d'électricité (CGE), która przejęła Alcatel 10 lat wcześniej, wchłonęła również Alsthom.

GEC Alsthom | edytuj kod

W roku 1988 doszło do fuzji przedsiębiorstwa z działem maszyn ciężkich brytyjskiego koncernu General Electric Company plc. Alcatel pozostał częścią GCE. GEC i CGE zdecydowały się skupić na swojej podstawowej działalności – elektronice wojskowej w przypadku GEC (nazwę zmieniono w 1999 na Marconi Plc) oraz telekomunikacji w przypadku Alcatela. Skutkiem tego obydwa przedsiębiorstwa pozbyły się większości (52%) udziałów w GEC Alsthom, zostawiając sobie po 24% akcji. Była to największa operacja wprowadzania spółki europejskiej na giełdę (nie licząc prywatyzacji). W ten sposób powstała niezależna spółka GEC Alsthom.

Alstom | edytuj kod

Obecną nazwę przedsiębiorstwo przyjęło w 1998 roku. Zmiana miała na celu ułatwienie wymowy tej nazwy we wszystkich krajach, gdzie koncern jest obecny. W roku 1999 Alstom utworzył wspólnie z ABB spółkę zależną ABB Alstom Power zajmującą się systemami produkcji energii. Niedługo później Alstom przejął całość udziałów w tej spółce. W roku 2001 Alcatel pozbył się swojej części udziałów (24%) w Alstomie. Spółka nękana od czasu wejścia na giełdę problemami z niewystarczającym kapitałem, później pogłębionymi kłopotami z turbinami gazowymi dużej mocy, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji pod koniec roku 2004. Z kłopotów wydobyła się dzięki wsparciu rządu Francji. 4 stycznia 2006 Alstom pozbył się swoich stoczni na rzecz międzynarodowego koncernu stoczniowego z siedzibą w OsloAker Yards. W 2015 roku General Electric zakupiło część koncernu Alstom, przejmując między innymi zakłady w Elblągu produkujące turbiny i elementy stalowe wielkogabarytowe, w tym przęsła mostów. W 2021 roku Alstom zakończył przejmowanie przedsiębiorstwa Bombardier Transportation[1].

Produkty transportowe (wybór) | edytuj kod

Skład dużych prędkości AGV na torze doświadczalnym w Velimiu, Czechy

Systemy kolejowe obsługiwane przez produkty Alstom | edytuj kod

Rekord prędkości maksymalnej pojazdu szynowego, wynoszący 574,8 km/h, został ustanowiony 3 kwietnia 2007 we Francji przez TGV V150. Konkurencją dla pociągów firmy Alstom są niemieckie Siemens Velaro oraz japońskie Shinkansen serii E955, produkowane na potrzeby Tajwanu i Chin (prędkość konstrukcyjna E955 podczas testów w 2007 wyniosła 405 km/h).

Alstom w Polsce | edytuj kod

Skład Metropolis 98B dla Metra Warszawskiego Prezentacja koncernu na targach Trako 2015

W okresie II Rzeczypospolitej dyrektorem oddziału przedsiębiorstwa „Als-Thom” w Polsce, z siedzibą przy ulicy Dworcowej 16 w Katowicach, był mjr inż. Maryan Esman[2][3].

Obecnie Alstom w Polsce posiada jedną spółkę Alstom Konstal S.A. z siedzibą w Chorzowie, gdzie mieści się główny zakład produkcyjny taboru kolejowego wraz z oddziałami w Katowicach i Świętochłowicach. W Warszawie zlokalizowane jest centrum serwisowe pociągów Pendolino, z oddziałem w Piasecznie i zatrudnia (w roku 2020) około 1400 osób.

W Chorzowie produkowane są/były pociągi regionalne Corodia (ICNG), metro (Budapeszt, Amsterdam, Riyadh, Dubai), tramwaje (Istanbul) oraz komponenty i pudła dla innych jednostek Alstom na świecie (np. dla produktów Citadis, Lint).

Do roku 2015 Alstom (do czasu nabycia sektora Power przez GE) był reprezentowany także, przez:

  • Alstom Power Sp. z o.o. w Warszawie z oddziałami we Wrocławiu i Elblągu oraz biurem w Łodzi – producent turbin parowych i gazowych, generatorów oraz odlewów turbinowych i okrętowych,
  • Alstom Power Flowsystems - producent rurociągów preizolowanych

które to spółki uczestniczyły w takich projektach jak:

Przypisy | edytuj kod

  1. Alstom zakończył przejmowanie Bombardiera. Rynek Kolejowy, 2021-01-29. [dostęp 2021-02-11].
  2. Quatrième partie. Liste des membres de l’Association. W: Cinquante années de science appliquée à l’industrie (1882-1932). Paryż: École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles de la Ville de Paris, 1932, s. 321. (fr.)
  3. Als-Thom. „Technik”, s. 2, nr 7 z 1 kwietnia 1931. Towarzystwo Dokształcania Technicznego przy Polskim Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Województwa Śląskiego. 
  4. Górnictwo i przemysł. Gospodarka elektryczna. Poświęcenie elektrowni okręgowej w Stalowej Woli. „Polska Gospodarcza”. 26, s. 985, 1 lipca 1939. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (spółka akcyjna):
Na podstawie artykułu: "Alstom" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy