Américo Tesoriere


Américo Tesoriere w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Américo Miguel Tesoriere (18 marca 1899 - 30 grudnia 1977) – argentyński piłkarz noszący przydomek Merico, bramkarz. Także trener.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodzony w Buenos Aires Tesoriere karierę piłkarską w klubie Boca Juniors rozpoczął już w wieku 14 lat - w 1913 roku udanie zadebiutował w barwach Boca przeciwko drużynie Gimnasia y Esgrima de Palermo, nie tracąc bramki.

Tesoriere w pierwszym zespole Boca Juniors zadebiutował w 1916 roku, mając tylko 17 lat. Zastąpił w bramce poważnie kontuzjowanego Nicolása Fabianiego. W reprezentacji Argentyny Tesoriere zadebiutował w 1919 roku w meczu przeciwko Paragwajowi, zastępując między słupkami dotychczasowego bramkarza reprezentacyjnego Carlosa Isolę. W tym samym roku sięgnął wraz ze swym klubem po pierwszy tytuł mistrza Argentyny, który powtórzył w 1920 roku.

Jako piłkarz klubu Boca Juniors wziął udział w turnieju Copa América 1920, gdzie Argentyna została wicemistrzem Ameryki Południowej. Tesoriere zagrał we wszystkich trzech meczach - z Urugwajem (stracił bramkę), Chile (stracił bramkę) i Brazylią.

Rok później wziął udział w turnieju Copa América 1921, gdzie Argentyna pierwszy raz w swych dziejach zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej. Tesoriere zagrał we wszystkich trzech meczach - z Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. W całym turnieju nie dał sobie strzelić żadnej bramki.

Następnie wziął udział w fatalnym turnieju Copa América 1922, gdzie Argentyna zajęła przedostatnie, czwarte miejsce. Tesoriere zagrał we wszystkich czterech meczach - z Chile, Urugwajem (stracił bramkę), Brazylią (stracił 2 bramki) i Paragwajem.

Wciąż jako gracz Boca Juniors wziął udział w turnieju Copa América 1923, gdzie Argentyna została wicemistrzem Ameryki Południowej. Tesoriere bronił w dwóch meczach - z Paragwajem (stracił 3 bramki) i Urugwajem (stracił 2 bramki). W meczu z Brazylią zastąpił go Federico Cancino.

W turnieju Copa América 1924 Argentyna ponownie została wicemistrzem Ameryki Południowej, a Tesoriere wystąpił we wszystkich trzech meczach - z Paragwajem, Chile i Urugwajem. Drugi raz w historii nie stracił bramki w całym turnieju. Szczególnie pamiętny był jego występ przeciwko Urugwajowi, gdzie dzięki jego świetnej postawie Argentyna zdołała zachować bezbramkowy remis[1].

Podczas turnieju Copa América 1925 Tesoriere był nie tylko bramkarzem, ale również trenerem zespołu. Kierowana przez niego drużyna zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej, a on sam wystąpił we wszystkich czterech meczach - z Paragwajem, Brazylią (stracił bramkę), w rewanżu z Paragwajem (stracił bramkę) i w rewanżu z Brazylią (stracił 2 bramki).

Karierę piłkarską Tesoriere zakończył w 1927 roku, do końca będąc piłkarzem Boca Juniors. Jedynie w 1921 roku na krótko przeniósł się do klubu Sportivo del Norte. W Boca Juniors Tesoriere rozegrał łącznie 184 mecze i pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Argentyny - w 1919, 1920, 1923, 1924 i 1926.

W latach 1919-1925 Tesoriere rozegrał w reprezentacji Argentyny 38 meczów[2].

Tesoriere wrócił do Boca Juniors w 1937 roku, gdzie do 1953 roku pracował w administracji klubu jako osoba odpowiedzialna za utrzymanie stadionu.

Sukcesy | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. encyklopedia FUJI
  2. Argentina - Record International Players

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Américo Tesoriere" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy