Amatorski Puchar Ukrainy w piłce nożnej


Amatorski Puchar Ukrainy w piłce nożnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amatorski Puchar Ukrainy w piłce nożnej (ukr. Кубок України з футболу серед аматорів) – cykliczne rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego na Ukrainie. Zmagania organizowane co sezon przez Stowarzyszenie Ukraińskiego Futbolu Amatorskiego (AAFU) i przeznaczone są dla krajowych zespołów piłkarskich mających status amatorski. Rozgrywane są od roku 1992. Zdobywca oraz finalista Pucharu otrzymują prawo startu w profesjonalnych rozgrywkach Pucharu Ukrainy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza edycja rozgrywek o Puchar Ukraińskiej SRR w piłce nożnej wśród amatorów (ukr. Кубок УРСР з футболу серед КФК) (КФК — колективи фізичної культури, zespoły kultury fizycznej) startowała w sezonie 1959. Wtedy Ukraina znajdowała się jako republika radziecka w składzie ZSRR. Do 1959 tylko zespoły ochotniczych stowarzyszeń sportowych, instytucji oraz kluby zawodowe grające w różnych dywizjach mistrzostw ZSRR rozgrywały mecze o Puchar Ukraińskiej SRR. Od 1959 roku, w związku z kolejną reformą radzieckiego systemu piłkarskiego wszystkie zawody pucharowe w ZSRR zostały podzielone na dwa turnieje - jeden wśród zespołów zawodowych, a drugi wśród zespołów amatorskich. Ukraińskie kluby zawodowe startowały tylko w rozgrywkach o Puchar ZSRR. W latach 1959-1989 ukraińskie drużyny amatorskie dołączyły się do rozgrywek o Puchar Ukraińskiej SSR, których liczba sięgnęła nawet 35-40 tys. Eliminacje rozpoczynały się od etapów rejonowych, miejskich i obwodowych, a następnie 32 najlepszych drużyn walczyło o trofeum systemem pucharowym. W latach 1972-1976 odbyły się jednocześnie dwa Puchary Ukrainy dla zespołów amatorskich i drużyn pierwszej i drugiej ligi ZSRR (z wyjątkiem ukraińskich klubów z Wyższej Ligi). „Zawodowcy” otrzymywali nagrodę, którą założyła redakcja gazety „Radziecka Ukraina” (następnie zostały nagradzani i „amatorzy”). W 1989 został rozegrany ostatnia edycja Pucharu Ukraińskiej SRR, w której brały udział zespoły amatorskie.

Po upadku ZSRR w 1991 roku Ukraina uzyskała niepodległość. Rok po uzyskaniu niepodległości w 1992 wystartowały pierwsze oficjalne rozgrywki o Puchar Ukrainy wśród amatorów. W turnieju organizowanym przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej uczestniczyły zwycięzcy Pucharów z każdego obwodu Ukrainy i Kijowa. Pierwszy finał Pucharu Ukrainy wśród zespołów amatorskich (ukr. Кубок України з футболу серед КФК) rozegrano wiosną 1992 roku. W tym meczu Hirnyk Pawłohrad z wynikiem 3:1 zwyciężył Pidszypnyk Łuck i otrzymał prawo startu w pierwszych oficjalnych rozgrywkach o Puchar Ukrainy w piłce nożnej mężczyzn. Następnie przez kilka sezonów drużyny amatorskie, które zdobyły w swoich obwodach Puchar, bezpośrednio startowały w Pucharze Ukrainy. Dopiero od sezonu 1996/1997 kluby amatorskie znów występowały w osobnym turnieju o nazwie Puchar Ukrainy wśród amatorów.

Od sezonu 1997/98 rozgrywki zarządzane przez – działające w imieniu Ukraińskiego Związku Piłki NożnejStowarzyszenie Ukraińskiego Futbolu Amatorskiego. Do 1999 rozgrywane systemem jesień - wiosna, a następnie systemem wiosna - jesień.

Mecze finałowe | edytuj kod

Puchar Ukraińskiej SRR wśród amatorów (1959-1989) | edytuj kod

Nieoficjalne


Puchar Ukrainy | edytuj kod

Oficjalne

Statystyka | edytuj kod

Klasyfikacja według klubów | edytuj kod

W dotychczasowej historii oficjalnych rozgrywek o Puchar Ukrainy na podium oficjalnie stawało w sumie 23 drużyn. Liderami klasyfikacji są Czajka Petropawłowska Borszczahówka i Piwdeństal Jenakijewe, które zdobyli po 2 Puchary.

Stan na maj 2020.

Hirnyk P.DomobudiwnykZoriaHPZSzachta UkrainaFK ŁużanyPiwdeństalHarajJednośćKZEZOKarpaty K.B.IrpińKarpaty J.BeregvidekFK BuczaNowe ŻyttiaCzajkaAFHirnyk S.ŁNZ-ŁebedynAwanhard B.Olimpija Lokalizacja zdobywców Amatorskiego Pucharu Ukrainy
10 i więcej Pucharów Ukrainy

Zdobywcy Pucharu Ukraińskiej SRR | edytuj kod

  • 3 razy:
Bilszowyk Kijów
  • 2 razy:
Enerhija Nowa Kachowka LWWPU Lwów Sokił Lwów Start Czuhujiw
  • 1 raz:
Awanhard Dniepropetrowsk Awanhard Łozowa Awanhard Symferopol Awtomobilist Lwów Ełektron Iwano-Frankiwsk Hirnyk Dniprorudne Kolormet Artiomowsk Maszynobudiwnyk Borodzianka Meteor Dniepropetrowsk Nywa Podhajce Piwdeństal Jenakijewe Prohres Berdyczów Schid Kijów Słucz Bereźne Szachtar Korosteszów Szachtar Makiejewka Torpedo Zaporoże Tytan Armiańsk Tytan Zaporoże Wychor Dniepropetrowsk

Klasyfikacja według obwodów i regionów | edytuj kod

Lokacje klubów (w tym rozgrywki o Puchar Ukraińskiej SRR): Stan na maj 2020.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Słucz Bereźne zwyciężył za rachunek bramki zdobytej w gościach
  2. Awanhard Łozowa zwyciężył za rachunek bramek zdobytych w gościach

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Amatorski Puchar Ukrainy w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy