Amboise


Na mapach: 47°25′N 0°59′E/47,416667 0,983333

Amboise w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zamek w Amboise

Amboise – miasto i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Indre i Loara. Miasto jest położone w dolinie Loary, słynie z zamku, rezydencji królewskiej, oraz pamiątek po Leonardo da Vinci.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Rezydencja królewska | edytuj kod

 Osobny artykuł: Zamek w Amboise.

Zamek w Amboise pełnił funkcję rezydencji królewskiej, kiedy w czasie wojny stuletniej władcy opuścili swoją dotychczasową siedzibę i przenieśli się wraz z dworem do Amboise. Jednak mnogość rezydencji pozostających w gestii króla sprawiła, że z czasem zamek zaczął podupadać, tracąc swoją pozycję na rzecz innych rezydencji m.in. w Chambord i Fontainebleau. Doszło do tego, że zamek zaczął pełnić funkcję więzienia. A dzisiaj zamek to muzeum odwiedzane tłumnie przez turystów przebywających w mieście.

Leonardo da Vinci | edytuj kod

 Osobny artykuł: Leonardo da Vinci.

Jednym z najznamienitszych mieszkańców miasta był Leonardo da Vinci. Od 1516 Leonardo zamieszkał w rezydencji darowanej mu przez króla Franciszka I. Mistrz przybył do miasta na zaproszenie króla. Spędził tutaj intensywnie 3 ostatnie lata swojego życia, pracując między innymi nad połączeniem rezydencji królewskich drogą wodną, uregulowaniem Loary. Zmarł 2 maja 1519 w swoim domu w wieku 67 lat, a szczątki jego pochowano w kościele kolegialnym na zamku. Obecnie w domu mieści się muzeum poświęcone wielkiemu artyście.

Tumult w Amboise | edytuj kod

 Osobny artykuł: Tumult w Amboise.

W marcu 1560 miał tu miejsce tzw. Tumult w Amboise, nieudana próba zamachu stanu zorganizowana przez Ludwika de Condé. Celem spisku było przejęcie kontroli 16-letnim, chorym na gruźlicę królem Franciszkiem II i wyeliminowanie Gwizjuszy[2]. Wykorzystano niezadowolenie rozpuszczonych żołnierzy, przeważnie szlachty protestanckiej, choć w spisku brali udział także katolicy. Gdy dwór królewski dowiedział się o spisku zmienił miejsce pobytu z Blois na zamek w Amboise, który był łatwiejszy do obrony. 17 marca 1560 roku z inspiracji Franciszka de Guise aresztowano spiskowców przybywających grupkami do Amboise pod dowództwem Jean de Barry, pana de La Renaudie, hugenoty[3]. Spiskowcy zostali powieszeni na wielkim balkonie zamku lub jego blankach, wrzuceni do Loary w workach, zdekapitowani lub poćwiartowani. Tumult w Amboise zapowiadał wojny religijne we Francji.

Edykt z Amboise | edytuj kod

 Osobny artykuł: Edykt z Amboise.

W 1563 w Amboise zawarto pokój i wydano edykt tolerancyjny, który dał Francji cztery lata wytchnienia w trakcie wojen religijnych.

Demografia | edytuj kod

Według danych na rok 2008 miasto liczyło 12 757 mieszkańców[1], a gęstość zaludnienia wynosiła 313 osób/km².

Współpraca | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b INSEE: Recensement de la population 2008 (fr.). [dostęp 7 lutego 2011].
  2. Jan Baszkiewicz: Historia Francji. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1999, s. 196. ISBN 83-04-04397-1.
  3. Stanisław Grzybowski: Henryk Walezy. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1985, s. 22. ISBN 83-04-00118-7.

Bibliografia | edytuj kod

Gminy okręgu Tours Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Amboise" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy