American Birkebeiner


American Birkebeiner w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Birkebeiner lub Birkie - długodystansowy bieg narciarski, rozgrywany co roku w lutym, w Hayward w stanie Wisconsin, w północnej części Stanów Zjednoczonych. Jest to jeden z najdłuższych i największych maratonów w Ameryce Północnej. Trasa biegu liczy 54 km, rozgrywany jest techniką klasyczną. Od 2008 roku American Birkebeiner rozgrywany jest równocześnie stylem dowolnym na dystansie 50 km. Tylko w 2007 roku bieg skrócono do 27 km z powodu braku śniegu. Bieg ten należy do cyklu Worldloppet i FIS Marathon Cup.

Nazwa wywodzi się do norweskiego maratonu Birkebeinerrennet. Pierwsza amerykańska edycja biegu miała miejsce w 1973 roku. Początkowo zawody rozgrywano tylko w kategorii mężczyzn. Kobiety oficjalnie przystąpiły do rywalizacji w 1975 roku, jednak w obu pierwszych edycjach kobiety startowały razem z mężczyznami i tytuły za te lata przypadły Amerykance Jacque Lindskoog. Od 1973 roku rozgrywany jest także bieg krótki - Kortelopet, którego długość wynosi 23 km.

Najwięcej zwycięstw wśród mężczyzn odnieśli Włoch Gianantonio Zanetel oraz Austriak Manfred Nagl. Obaj zwyciężali trzykrotnie, pierwszy w latach 2001, 2003 i 2004, a drugi w latach 1990, 1991 i 1993. Wśród kobiet najczęściej zwyciężała Amerykanka Caitlin Gregg, która najlepsza była czterokrotnie.

Lista zwycięzców | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "American Birkebeiner" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy