American Hockey League


American Hockey League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Hockey League, AHL (pol. Amerykańska Hokejowa Liga) - amerykańsko-kanadyjskie zawodowe rozgrywki hokeja na lodzie. Liga składa się z 30 zespołów (26 z USA i 4 z Kanady) i stanowi bazę rozwojową wobec rozgrywek National Hockey League (NHL). W tych ramach drużyny AHL pełnią rolę zespołów farmerskich dla klubów NHL:

Liga została założona w 1936 roku w Springfield. Trofeum za zwycięstwo w sezonie AHL jest Puchar Caldera (ang. Calder Cup). Obecnie skład ligi jest podzielony na dwie konferencje (Zachodnią i Wschodnią), a w ich ustalone są po trzy dywizje. W tym układzie istnieje łącznie sześć dywizji po pięć drużyn. Do 2011 istniały cztery dywizje (dwie po 8 i dwie po 7 klubów).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia ligi sięga 1926, kiedy powstała Kanadyjsko-Amerykańska Liga Hokeja z drużynami w Springfield, Bostonie, Quebeku, Providence oraz New Haven. W 1936 r., CAHL połączyła się z pierwotną wersją Międzynarodowej Ligi Hokeja założoną w 1929, tworząc Międzynarodową-Amerykańską Ligę Hokeja. Po wycofaniu się ostatnich drużyn kanadyjskich w 1941 r., liga przemianowała się na Amerykańską Ligę Hokeja. W sezonie 2001/2002 do ligi dołączyło 6 drużyn z nieistniejącej już International Hockey League.

Biura ligi znajdują się w Springfield, po przeniesieniu z West Springfield. Obecnym prezydentem AHL jest David Andrews.

Sezon 2018/2019 | edytuj kod

Mecz gwiazd | edytuj kod

Pierwszy mecz gwiazd ligi AHL odbył się w sezonie 1941/42. Spotkanie odbyło się w Cleveland Arena, a przeciwko sobie stanęły drużyny Wschodu i Zachodu. Wygrała ta pierwsza 5:4. Na kolejny mecz gwiazd czekano 12 lat i był rozgrywany przez sześć kolejnych sezonów. Po czym nastąpiła długa bo aż 36 letnia przerwa. Od sezonu 1994/95 odbywa się cyklicznie co roku. Od następnego sezonu wprowadzono konkursy umiejętności (np. najefektowniej wykonany rzut karny, najszybsze okrążenie). Obecnie spotkanie odbywa się w formule Kanada - PlanetUSA.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (rozgrywki ligowe):
Na podstawie artykułu: "American Hockey League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy