Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki


American Institute of Aeronautics and Astronautics w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) (pol. Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki) – największe amerykańskie stowarzyszenie specjalistów w zakresie astronautyki i lotnictwa. Powstało w 1963 z połączenia dwóch innych organizacji (American Rocket Society i Institute of Aeronautical Sciences). Reprezentuje USA w Międzynarodowej Federacji Astronautycznej. W 2012 miało ponad 38 000 członków (w tym ok. 7500 studentów). Pomimo nazwy członkami stowarzyszenia są również osoby spoza USA, aczkolwiek ze względów bezpieczeństwa niektóre seminaria i spotkania AIAA są otwarte tylko dla osób z obywatelstwem amerykańskim.

Publikuje dziewięć tytułów pracy fachowej i popularnonaukowej, np. Aerospace America. Jest wydawcą książek i organizatorem seminariów, wykładów i konferencji. Na konferencjach AIAA przyznaje się również nagrody za osiągnięcia w astronautyce i lotnictwie.

AIAA posiada również własny program stypendialny dla studentów i naukowców prowadzących badania związane z astronautyką i lotnictwem.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (professional society):
Na podstawie artykułu: "Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy