Amlwch


Na mapach: 53°24′36″N 4°20′24″W/53,410000 -4,340000

Amlwch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amlwch - miasto w Wielkiej Brytanii, w Walii. Najbardziej na północ wysunięte miasto w Walii. Położone jest na wyspie Anglesey. W mieście nie ma plaży, ale są tu nadmorskie klify. Turystyka jest ważnym elementem lokalnej gospodarki. Swego czasu był to tętniący życiem port, z połączeniami do Wyspy Man oraz Liverpoolu. Lokalną gazetą jest Yr Arwydd.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Według legendy w średniowieczu miasto rozwijało się jako port ale nie był on widoczny z morza, co przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka ataków wikingów. Miasto gwałtownie rozwinęło się w XVIII wieku, w pobliżu ówczesnej największej na świecie kopalni miedzi w pobliskim Parys Mountain. Pod koniec XVIII wieku Amlwch liczyło około 10.000 mieszkańców i było największym miastem w Walii po Merthyr Tydfil. Jest to obecnie czwarta co do wielkości miejscowość na wyspie o populacji liczącej 3438 osób. Kiedy wydobycie miedzi zaczęło spadać w połowie 1850 a przemysł stoczniowy stał się główną gałęzią przemysłu na wyspie, wiele osób zaczęło również wykonywać naprawy statków, a także zajęło się innymi sektorami gospodarki morskiej. Miasto było siedzibą przemysłu piwowarskiego, a także produkowało słynny tytoń Amlwch Shag Tobacco. Nawet po upadku kopalni miedzi pozostała część przemysłu chemicznego i w 1953 roku zaczęto wydobywać brom z morza (do stosowania w silnikach benzynowych), ale w 2004 wydobycie zostało zaprzestane ze względu na negatywny wpływ na środowisko.

Sport i edukacja | edytuj kod

W mieście zlokalizowane są kluby piłkarskie Adelphi Vaults F.C i Amlwch Town F.C. Istnieje tu szkoła średnia Ysgol Syr Thomas Jones i szkoła podstawowa.

Osoby związane z Amlwch | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Amlwch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy