Amy Adams


Amy Adams w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Amy Adams podczas 81. ceremonii wręczenia Oscarów w 2009 roku Amy Adams (2013)

Amy Lou Adams (ur. 20 sierpnia 1974 w Vicenzy) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Córka Kathryn i Richarda Adamsa[1], jedna z siedmiorga dzieci. Jej ojciec był wojskowym, w związku z czym dużo podróżowała przez pierwsze siedem lat życia, po czym rodzina osiadła na stałe w Kolorado. Początkowo jej rodzina należała do wspólnoty mormonów, ale porzuciła to wyznanie, gdy Amy była jeszcze dzieckiem. Gdy miała 11 lat, jej rodzice rozwiedli się, by móc rozwijać kariery zawodowe[2].

Po ukończeniu szkoły rozważała karierę tancerki i pracowała w teatrze muzycznym, po czym zdecydowała się na aktorstwo i wygrała przesłuchania do „Zabójczej piękności”. Przełomem w jej karierze była rola Ashley w „Świetliku”, za którą nominowano ją do Oscara[3].

Życie prywatne | edytuj kod

W 2001 r. podczas zajęć aktorskich poznała Darrena Le Gallo, który od 2015 r. jest jej mężem. Para ma córkę Avianę[2] (ur. 2010)[3].

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Pięciokrotnie nominowana do Oscara i nagrody BAFTA. Zdobywczyni dwóch Złotych Globów w 2013 w kategorii „najlepsza rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu” za rolę w filmie American Hustle i w 2015 w tej samej kategorii za rolę w filmie Wielkie oczy. Nominacje i nagrody przyniosły jej kolejno role w filmach:

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Biografia aktorki  (ang.).
  2. a b Amy Adams: wszechstronna jak Meryl Streep, „Onet Film”, 10 listopada 2016 [dostęp 2016-11-30]  (pol.).
  3. a b Amy Adams: wszechstronna jak Meryl Streep, „Onet Film”, 10 listopada 2016 [dostęp 2016-11-30]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Amy Adams" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy