Amytis


Amytis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amytis (gr. Ámitys) – perska księżniczka z dynastii Achemenidów, córka króla Kserksesa I i królowej Amestris, siostra Artakserksesa I. Żona szlachcica Magabyzusa.

Amytis i jej matka zostały przedstawione przez Ktezjasza jako dwie najpotężniejsze kobiety podczas rządów Artakserksesa. Według źródeł greckich, Amytis była kobietą bezwzględną. Według Ktezjasza, sam Megabyzus oskarżył żonę o fałszerstwo (podczas rządów Kserksesa). Kiedy Megabyzus zmarł, Amytis miała jakoby romans z greckim lekarzem - Apollonidesem z Kos, a kiedy romans odkryto, Apollonides był przez dwa miesiące torturowany, a następnie pogrzebany żywcem przez królową-matkę, Amestris[1]. Inny grecki historyk - Dinon, opisał Amytis jako najpiękniejszą i najbardziej bezwzględną kobietę Azji. Żadne z tych źródeł nie jest do końca wiarygodne. Brak jakichkolwiek wizerunków Amytis powoduje, że niemożliwe jest odtworzenie jej wyglądu.

Rewolta | edytuj kod

Około roku 445 p.n.e. mąż Amytis - Megabyzus wszczął w Syrii udaną rewoltę przeciwko jej bratu. Początkowo Amytis opowiedziała się po stronie swojego brata-króla podczas wojny, potem razem z Amestris i satrapą Artariusem, pośredniczyła między mężem a bratem podczas negocjacji pokojowych. Megabyzus znowu wpadł w niełaskę, został wyrzucony z dworu królewskiego i wygnany do małego miasta nad Zatoką Perską. 5 lat później król wybaczył Magabyzusowi i dzięki wstawiennictwu Amytis i Amestris pozwolił mu wrócić na dwór.

Potomstwo | edytuj kod

Amytis urodziła Megabyzusowi dwóch synów:

  • Zopyrusa,
  • Artyfiusa.

Po śmierci rodziców Zopyrus uciekł do Aten.

Przypisy | edytuj kod

  1. Focjusz, Biblioteka, Kodeks 72.[41b].
Na podstawie artykułu: "Amytis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy