Anders Lassen


Anders Lassen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anders Frederik Emil Victor Schau Lassen (ur. 22 września 1920 Kopenhaga, zm. 9 kwietnia 1945 nad jez. Comacchio) – brytyjski oficer, komandos, Duńczyk, pierwszy cudzoziemiec który został odznaczony Krzyżem Wiktorii

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Kopenhadze, był synem kapitana armii duńskiej Emil Victor Lassen Schau i Suzanne Maria Signe zd. Raben-Levetzau.

Po ukończeniu 18 lat rozpoczął pracę jako marynarz na statku handlowym Fiona, po czym został marynarzem na tankowcu Eleonora Maersk należącym do firmy AP Moller. Po zajęciu przez wojska niemieckie Danii, po wpłynięciu statku do portu w RPA opuścił go i udał się do Wielkiej Brytanii.

Po złożeniu przysięgi na wierność królowi Wielkiej Brytanii, wstąpił do Armii Brytyjskiej pod koniec 1940 roku. Początkowo przydzielony do piechoty, zgłosił się na ochotnika do tworzonych oddziałów komandosów. Po przeszkoleniu walczył w szeregach Small Scale Raiding Force, a potem Special Boat Squadron (w ramach Special Air Service). Brał udział w akcjach na terenie Francji, północnej Afryki, Grecji i Włoch.

Wyróżnił w szeregu akcjach za co trzykrotnie został wyróżniony Military Cross, a dniu 9 października 1944 roku awansowany do stopnia majora. W końcowym okresie wojny uczestniczył w walkach na terenie Włoch, gdzie w dniu 9 kwietnia 1945 roku zginął w czasie walk nad jeziorem Comacchio, dowodząc grupą komandosów.

Pochowany został na cmentarzu wojennym Argenta Gap w Argenta[1].

Pośmiertnie jako pierwszy cudzoziemiec, nie będący obywatelem państwa Wspólnoty Brytyjskiej został odznaczony Krzyżem Wiktorii.

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Commonwealth War Graves Commission

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anders Lassen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy