André Salmon


André Salmon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

André Salmon (ur. 4 października 1881 w Paryżu- zm. 12 marca 1969, w Sanary-sur-Mer- francuski poeta, krytyk sztuki oraz pisarz. Wraz z Guillaume Apollinairem, propagator oraz obrońca sztuki kubistycznej.

Życiorys | edytuj kod

André Salmon urodził się Paryżu w 1881 roku. W latach 1897-1902 zamieszkał wraz z rodzicami w Petersburgu gdzie jego ojciec objął funkcję kanclerza w ambasadzie francuskiej.

W 1902 roku wrócił do Francji, gdzie miał odbyć służbę wojskową. Ze względu na słabe warunki fizyczne został zwolniony z niej po kilku miesiącach. W pierwszej dekadzie 20 wieku należał do grup literackich związanych głównie wokół dzielnicy łacińskiej. Wówczas poznał Guillaume Apollinaira oraz grupę młodych artystów z którymi związał się w grupie artystycznej. W 1904 roku przeprowadził się do kamienicy Bateau-Lavoir, gdzie mieszkał m.in. z Pablem Picassem, Maxem Jacobem oraz Apollinairem.

W 1964 roku otrzymał nagrodę Grand Prix od Francuskie Akademii Nauk. Zmarł w 1969 roku w prowansalskim mieście Sanary-sur-Mer w wieku 88 lat.

Wybrane dzieła | edytuj kod

  • Créances (1926)
  • Carreaux (1928)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "André Salmon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy