Andrea Mead-Lawrence


Andrea Mead-Lawrence w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrea Mead-Lawrence (ur. 19 kwietnia 1932 w Rutland, zm. 30 marca 2009 w Mammoth Lakes) – amerykańska narciarka alpejska, dwukrotna mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Andrea Mead treningi narciarskie rozpoczęła w wieku trzech lat, w szkole narciarskiej założonej przez jej matkę. W 1948 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz, gdzie jej najlepszym wynikiem było ósme miejsce w slalomie. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Aspen była między innymi dziewiąta w gigancie i szósta w slalomie. W 1950 roku wygrała także slalom, bieg zjazdowy i kombinację podczas zawodów Harriman Cup w Sun Valley. Rok później wygrała giganta na zawodach SDS-Rennen w Grindelwald, zjazd na zawodach Arlberg-Kandahar-Rennen w Sestriere oraz zjazd, slalom i kombinację na Hahnenkamm-Rennen w Kitzbühel. Największe sukcesy osiągnęła w 1952 roku, kiedy na igrzyskach olimpijskich w Oslo okazała się najlepsza w slalomie gigancie i slalomie. W pierwszej z tych konkurencji zdecydowanie wyprzedziła Austriaczkę Dagmar Rom oraz Annemarie Buchner z RFN. Sześć dni później wystąpiła w slalomie, w którym po pierwszym przejeździe była czwarta, tracąc do prowadzącej Niemki Rosy Reichert 1,2 sekundy. W drugim przejeździe była zdecydowanie najszybsza, co dało jej zwycięstwo o 0,8 sekundy przed Reichert i 2,7 sekundy przed Buchner. W tym samym roku po raz kolejny zwyciężyła w gigancie na zawodach SDS-Rennen. Na rozgrywanych w 1954 roku mistrzostwach świata w Åre nie wystąpiła z powodu ciąży. Wzięła za to udział w igrzyskach olimpijskich w Cortina d’Ampezzo w 1956 roku, gdzie jej najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w gigancie. Walkę o podium przegrała tam z Austriaczką Dorotheą Hochleitner o 0,1 sekundy. Dziewięciokrotnie zdobywała mistrzostwo USA: w zjeździe, slalomie oraz kombinacji w latach 1949, 1952 i 1955. W 1956 roku zakończyła karierę.

W latach 1952-1965 jej mężem był amerykański alpejczyk David Lawrence, z którym miała piątkę dzieci. Po zakończeniu kariery angażowała się w ochronę środowiska. Zmarła na raka w 2009 roku[1].

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Los Angeles Times: Andrea Mead Lawrence dies at 76; Olympic Alpine skier became environmentalist (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrea Mead-Lawrence" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy