Andreas Kisser


Andreas Kisser w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andreas Rudolf Kisser (ur. 24 sierpnia 1968 w São Bernardo do Campo) - brazylijski gitarzysta, znany głównie z gry w metalowej grupie Sepultura.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Andreas Rudolf Kisser urodził się w São Bernardo do Campo w rodzinie europejskich imigrantów. Jego matka była Słowenką, natomiast ojciec Niemcem. Zaczął grać na gitarze w wieku 14 lat, jest samoukiem. Początkowo występował w szkolnych zespołach Esfinge i Pestilence w rodzinnym São Paulo. Pod koniec 1986 wyjechał do Belo Horizonte, gdzie poznał ówczesnych członków Sepultury. Niedługo po tym został przyjęty do zespołu, po odejściu dotychczasowego gitarzysty prowadzącego Jairo Guedesa. Od tej pory nieprzerwanie w składzie grupy.

W 1992 Kisser wziął udział w kilku próbach Metalliki, starając się o pozycję gitarzysty rytmicznego w zastępstwie za poparzonego w trakcie koncertu Jamesa Hetfielda. Ostatecznie jednak zespół dokończył trasę z technicznym Johnem Marshallem w składzie. Znajomość z ówczesnym basistą grupy, Jasonem Newstedem zaowocowała powstaniem w latach dziewięćdziesiątych kilku krótkotwałych wspólnych projektów, takich jak Sexoturica, Quarteto da Pinga czy Godswallop.

Po rozstaniu się w grudniu 1996 z Sepulturą jej dotychczasowego lidera, Maxa Cavalery, przez krótki okres pełnił w zespole również funkcję wokalisty, do momentu przyjęcia Derricka Greena. Od tamtego okresu pozostaje głównym autorem muzyki i tekstów na nowych albumach grupy.

Kisser występował gościnnie na wielu albumach, m.in. Point Blank Nailbomb, Uncivilization Biohazard czy Cristo Satanico Asesino. Ponadto brał udział w tworzeniu ścieżek dźwiękowych do trzech brazylijskich filmów, No Coração dos Deuses, Belini e a Esfinge oraz Lisbela e o Prisioneiro. W 2003 założył zespół Brasil Rock Stars, z którym koncertuje w Brazylii. Uczestniczył również w projekcie Roadrunner United w 2005, udzielając się w trzech nagraniach.

Jeden z ulubionych przez muzyka przepisów kulinarnych ukazał się w 2009 roku w książce Hellbent For Cooking: The Heavy Metal Cookbook (Bazillion Points, ​ISBN 978-0-9796163-7-2​)[1][2]. Ponadto w książce znalazły się przepisy nadesłane przez takich muzyków jak: Mille Petrozza (Kreator), Jeff Becerra (Possessed), John Tardy (Obituary) czy Marcel Schirmer (Destruction)[1].

W 2010 roku debiutancki album solowy gitarzysty pt. Hubris I & II został nominowany do nagrody Latin Grammy w kategorii "Best Brazilian Rock Album"[3].

Życie prywatne | edytuj kod

Kisser pozostaje od grudnia 1994 w związku małżeńskim z Patricią Perissinotto Kisser, ma troje dzieci: Giulię, Yohana i Enzo.

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Sepultura, w sekcji Dyskografia.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Hellbent For Cooking - The Heavy Metal Cookbook (pol.). www.magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2010-08-04].
  2. Death Metal Pioneers Contribute Recipes To 'Hellbent For Cooking' Cookbook - Oct. 15, 2009 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-08-04].
  3. SEPULTURA Guitarist's Solo Debut Nominated For LATIN GRAMMY - Sep. 10, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-09-10].
  4. Andreas Kisser - Hubris I & II (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-09-10].
  5. Get Thrashed (2006) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-28].
  6. Guidable - A Verdadeira História do Ratos de Porão (2008) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-02-03].
  7. Iron Maiden: Flight 666 (2009) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-30].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andreas Kisser" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy