Andrej Škrábik


Andrej Škrábik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrej Škrábik (ur. 13 maja 1882 r. w Rajcu, zm. 8 stycznia 1950 r. w Bańskiej Bystrzycy) – słowacki duchowny katolicki, trzynasty biskup ordynariusz bańskobystrzycki od 1943 roku.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1882 roku w Rajcu. Uczęszczał do szkół w Żylinie i Nitrze, a następnie studiował teologię i filozofię na Uniwersytecie Budapeszteńskim. W 1904 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1911 roku nadano mu stopień naukowy doktora teologii. Przez następne lata pracował jako duszpasterz w parafiach na terenie Słowacji.

W 1939 roku został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem pomocniczym nitrzańskim z tytularną stolicą biskupią w Scyrus. Jego konsekracja biskupia miała miejsce jeszcze w tym samym roku. W 1941 roku został przeniesiony jako koadiutor do diecezji bańskobystrzyckiej. Rządy w diecezji objął dwa lata później po śmierci jej dotychczasowego ordynariusza, Mariana Blahy.

W czasie swoich rządów przeniósł ostatecznie siedzibę biskupów z Żaru nad Hronem do Bańskiej Bystrzycy. Zreformował miejscowe seminarium duchowne. Dzięki jego skromności i dobremu charakterowi szybko zdobył zaufanie księży i wiernych, z którymi dzielił cierpienia związane z II wojną światową. Nie wahał się pomagać ludziom. W czasie słowackiego powstania narodowego w 1944 roku udzielił schronienia wielu prześladowanym.

Po 1945 roku należał do krytyków nowej władzy komunistycznej, widząc w niej zagrożenie dla wiernych i Kościoła w Czechosłowacji. Zmarł w 1950 roku w Bańskiej Bystrzycy i został pochowany na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Prace | edytuj kod

Do jego ważniejszych prac należy zaliczyć:

  • Úvod do reči slovenskej, Nitra 1919.
  • Ján Hus vo svetle pravdy, Trnava 1923.
  • Rímska otázka, Trnava 1930.
  • Misijným svetom, Trnava 1940.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrej Škrábik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy