Andrew Beauchamp-Proctor


Andrew Beauchamp-Proctor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Frederick Weatherby Beauchamp-Proctor (ur. 4 września 1894 w Kapsztadzie, zm. 21 czerwca 1921) – południowoafrykański pilot myśliwski, jeden z największych asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Autor 54 zwycięstw powietrznych, w tym 16 balonów obserwacyjnych - 8 na liście „Balloon Busters”.

Pochodzący z Kapsztadu Andrew Beauchamp-Proctor po wybuchu wojny zaciągnął się do Duke of Edinburgh's Own Rifles Pułku Piechoty Afryki Południowej. Służył tam jako sygnalista do sierpnia 1915 roku. Ponownie zaciągnął się do RAFu w 1917 roku i po ukończeniu szkoły pilotów w Oksfordzie 10 czerwca 1917 roku został przydzielony do 84 Eskadry.

Największe sukcesy powietrzne osiągnął w 84 Dywizjonie, w którym zaczął służbę w lipcu 1917 latając na samolocie SE5. W uznaniu zasług i sukcesów wojennych otrzymał prawie wszystkie najcenniejsze brytyjskie odznaczenia wojskowe:

Proctor zginął tragicznie w katastrofie lotniczej 21 czerwca 1921, kiedy pilotowany przez niego samolot Sopwith Snipe rozbił się o ziemię.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Lista zwycięstw [1].
Na podstawie artykułu: "Andrew Beauchamp-Proctor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy